Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

Semizotu Sapı Taratoru

Semizotu Sapı Taratoru Tarifi

Taratorlu Semizotu Sapı Salatası
Semizotu Mezesi
Semizotu Sapı Mezesi Ege Mezeleri

Semizotu bütün dünyada yetişse ve bilinse de sadece Ülkemizde, Avrupa'nın bir kısmında, orta-doğuda ve Hindistan'da yiyecek olarak tüketilmekte, diğer bölgelerde yabani ot muamelesi görmektedir. Oysa omega 3 açısından en zengin sebzelerin başında gelir.
Bir önceki yayınımızda Semizotu Salatası tarifimizde semizotunun saplarını atmayın yarın sürpriz bir tarifimiz var demiştik. Sözümüzü tuttuk tarifimizle geldik. Semizotu yemeği yaparken sapını ve yapraklarını birlikte doğruyor ve kullanıyoruz ancak salatasını yaparken de sadece yapraklarını kullanıyoruz. Peki ayırdığımız semizotu saplarını ne yapacağız. Tıpkı kolay ve acele yaz turşusu yapar gibi, semizotu saplarından da güzel bir semizotu sapı taratoru yapıyoruz. 
Meze çeşitlerimize bir yenisini ekliyoruz.
Bu arada küçük bir sır, eğer yabani semizotu ile yaparsanız daha lezzetli oluyor. 


semizotu taratorSemizotu Sapı Taratoru Malzemeleri
1 bağ semizotu sapı
2 Diş sarımsak
3 Çorba kaşığı sızma zeytinyağı
½ limon suyu
Deniz Tuzu
Ceviz içi

Semizotu Sapı Taratoru Nasıl Yapılır

Semizotunun topraklı kısımlarını kestikten sonra yıkayalım. Yapraklarını ellerimizle kopartalım veya sıyıralım. Bir önceki yayınımızda Semizotu Salatası tarifi vermiştik. Semizotu saplarını çatala gelecek şekilde mümkün olduğunca eşit boylarda kıralım. Tarifimiz daha önce yaptığımız Yaz Turşusu tarifine benziyor.  Tencereye suyu koyalım tuz ilave edip kaynatalım. Semizotu saplarını içine atalım. Semizotu sapları yumuşayınca süzelim tabağa alalım. Bir kasede sızma zeytinyağı, limon suyunu ve sarımsağı çırpalım. Limon suyu miktarını ayarlarken semizotu saplarının hafif mayhoş bir tadı olduğunu göz önüne alalım. Hazırladığımız sosu haşlanmış semizotu saplarının üzerine dökelim ve ceviz içleriyle süsleyelim. Afiyet Olsun.


Yorumlar

  1. Kesinlikle tam benlik, hem sağlıklı, hem lezzetli.Hemen deneyeceğim.

    YanıtlaSil
  2. Evet Ihlamurcum bence de çok sağlıklı ve tam senlik. Sevgiler.

    YanıtlaSil
  3. Evet; benim çalı fasulyesinden yaptığım yalancı turşuya da çok benziyor gerçekten. Çok güzeldir eminim.. Ellerine sağlık Sibelcim..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

adsız, bağlantı ve reklam içeren yorumlar yayınlanmaz ve yanıtlanmaz.

en çok okunan tarifler