Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

Semizotu Sapı Taratoru

Semizotu Sapı Taratoru Tarifi

Taratorlu Semizotu Sapı Salatası
Semizotu Mezesi
Semizotu Sapı Mezesi Ege Mezeleri

Semizotu bütün dünyada yetişse ve bilinse de sadece Ülkemizde, Avrupa'nın bir kısmında, orta-doğuda ve Hindistan'da yiyecek olarak tüketilmekte, diğer bölgelerde yabani ot muamelesi görmektedir. Oysa omega 3 açısından en zengin sebzelerin başında gelir.
Bir önceki yayınımızda Semizotu Salatası tarifimizde semizotunun saplarını atmayın yarın sürpriz bir tarifimiz var demiştik. Sözümüzü tuttuk tarifimizle geldik. Semizotu yemeği yaparken sapını ve yapraklarını birlikte doğruyor ve kullanıyoruz ancak salatasını yaparken de sadece yapraklarını kullanıyoruz. Peki ayırdığımız semizotu saplarını ne yapacağız. Tıpkı kolay ve acele yaz turşusu yapar gibi, semizotu saplarından da güzel bir semizotu sapı taratoru yapıyoruz. 
Meze çeşitlerimize bir yenisini ekliyoruz.
Bu arada küçük bir sır, eğer yabani semizotu ile yaparsanız daha lezzetli oluyor. 


semizotu taratorSemizotu Sapı Taratoru Malzemeleri
1 bağ semizotu sapı
2 Diş sarımsak
3 Çorba kaşığı sızma zeytinyağı
½ limon suyu
Deniz Tuzu
Ceviz içi

Semizotu Sapı Taratoru Nasıl Yapılır

Semizotunun topraklı kısımlarını kestikten sonra yıkayalım. Yapraklarını ellerimizle kopartalım veya sıyıralım. Bir önceki yayınımızda Semizotu Salatası tarifi vermiştik. Semizotu saplarını çatala gelecek şekilde mümkün olduğunca eşit boylarda kıralım. Tarifimiz daha önce yaptığımız Yaz Turşusu tarifine benziyor.  Tencereye suyu koyalım tuz ilave edip kaynatalım. Semizotu saplarını içine atalım. Semizotu sapları yumuşayınca süzelim tabağa alalım. Bir kasede sızma zeytinyağı, limon suyunu ve sarımsağı çırpalım. Limon suyu miktarını ayarlarken semizotu saplarının hafif mayhoş bir tadı olduğunu göz önüne alalım. Hazırladığımız sosu haşlanmış semizotu saplarının üzerine dökelim ve ceviz içleriyle süsleyelim. Afiyet Olsun.


Yorumlar

  1. Kesinlikle tam benlik, hem sağlıklı, hem lezzetli.Hemen deneyeceğim.

    YanıtlaSil
  2. Evet Ihlamurcum bence de çok sağlıklı ve tam senlik. Sevgiler.

    YanıtlaSil
  3. Evet; benim çalı fasulyesinden yaptığım yalancı turşuya da çok benziyor gerçekten. Çok güzeldir eminim.. Ellerine sağlık Sibelcim..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

adsız, bağlantı ve reklam içeren yorumlar yayınlanmaz ve yanıtlanmaz.

en çok okunan tarifler