Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

Zeytinyağlı Biber Dolması

Çiğden Zeytinyağlı Biber Dolması

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi
Zeytinyağlı Biber Dolması Ege Yemekleri
Kolay Zeytinyağlı Biber Dolması
Çiğden Zeytinyağlı Dolma İçi 

Ege'de, Zeytinyağlı biber dolmasının içi çiğden hazırlanır. Biz fıstıklı üzümlü içle hazırlanan dolmayı da severiz ama önceliği Ege usulu zeytinyağlı biber dolması tarifine vermeyi uygun gördük. Bu dolmanın bir özelliği de daha kolay ve pratik bir tarif olması. Yazın dolaptan çıkarıp soğuk soğuk yemesi çok güzel oluyor. Yazın dostlarımla evde verdiğimiz davet menülerimizde mutlaka zeytinyağlı dolma olur.

15 adet kadar dolmalık biber
1 su bardağı pirinç
1 adet iri kuru soğan
3 adet domates
Kapya biber (Dolmanın kapağı için)
½ su bardağı zeytinyağı
1 adet limonun suyu
Maydanoz, taze nane, fesleğen (1’er çorba kaşığı kıyılmış)
Tuz
Karabiber
1 su bardağı sıcak su
Limon dilimleri

Pirinci yıkayıp bir tepsiye koyalım. Kuru soğanı pirinç tanesi kadar küçük doğrayalım. Arzu ederseniz robot kullanın. Domatesleri rendeleyelim. Kıyılmış taze otları ilave edelim. Tuz ve karabiberi de koyup karıştıralım.

Biberlerin saplarını çıkarıp yıkayalım. İçlerini çok sıkıştırmadan dolduralım. Kapya biberlerin saplarını kesip çekirdeklerini çıkartalım ve dolmalara kapak olacak büyüklükte keselim. Dolma kapaklarını kapatıp dolma tenceresine dizelim. Bir su bardağı sıcak suyu ekleyip kısık ateşte pişirelim. Ilıyınca buzdolabına koyalım. Limon dilimleri ile süsleyip soğuk servis edelim. Afiyet Olsun.
Yorumlar

en çok okunan tarifler