Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

Zeytinyağlı Biber Dolması

Çiğden Zeytinyağlı Biber Dolması

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi
Zeytinyağlı Biber Dolması Ege Yemekleri
Kolay Zeytinyağlı Biber Dolması
Çiğden Zeytinyağlı Dolma İçi 

Ege'de, Zeytinyağlı biber dolmasının içi çiğden hazırlanır. Biz fıstıklı üzümlü içle hazırlanan dolmayı da severiz ama önceliği Ege usulu zeytinyağlı biber dolması tarifine vermeyi uygun gördük. Bu dolmanın bir özelliği de daha kolay ve pratik bir tarif olması. Yazın dolaptan çıkarıp soğuk soğuk yemesi çok güzel oluyor. Yazın dostlarımla evde verdiğimiz davet menülerimizde mutlaka zeytinyağlı dolma olur.

15 adet kadar dolmalık biber
1 su bardağı pirinç
1 adet iri kuru soğan
3 adet domates
Kapya biber (Dolmanın kapağı için)
½ su bardağı zeytinyağı
1 adet limonun suyu
Maydanoz, taze nane, fesleğen (1’er çorba kaşığı kıyılmış)
Tuz
Karabiber
1 su bardağı sıcak su
Limon dilimleri

Pirinci yıkayıp bir tepsiye koyalım. Kuru soğanı pirinç tanesi kadar küçük doğrayalım. Arzu ederseniz robot kullanın. Domatesleri rendeleyelim. Kıyılmış taze otları ilave edelim. Tuz ve karabiberi de koyup karıştıralım.

Biberlerin saplarını çıkarıp yıkayalım. İçlerini çok sıkıştırmadan dolduralım. Kapya biberlerin saplarını kesip çekirdeklerini çıkartalım ve dolmalara kapak olacak büyüklükte keselim. Dolma kapaklarını kapatıp dolma tenceresine dizelim. Bir su bardağı sıcak suyu ekleyip kısık ateşte pişirelim. Ilıyınca buzdolabına koyalım. Limon dilimleri ile süsleyip soğuk servis edelim. Afiyet Olsun.
Yorumlar

en çok okunan tarifler