Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

tavuk roti tarifi

Tavuk roti;   Fransızca kökenli bir kelime olan roti, aslında bir pişirme tekniğinin adıdır. Pişirilecek malzemenin (et, tavuk, av etleri hatta balık) şiş veya metal çubuklara geçirildikten sonra açık alanda ve kömür ateşinde sürekli çevrilerek pişirilmesi tekniğidir. Roti pişirmede en önemlisi, pişirme ısısı ve süresidir. Pişirilecek malzemenin cinsine ve büyüklüğüne göre ısı ayarlanır. Ancak bizim mutfağımızda (İthal teknikler ve bilgiler her zaman dejenere olmaya müsait olduğu için.) sadece fırında pişirme tekniği gibi algılanmış. Ben de genel kanıya uyarak tarifi bu şekilde veriyorum. 
Siz benim tarifini verdiğim marinadtan farklı bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Hatta tavuk butlarına sadece tereyağı sürerek de rotileyebilirsiniz.
Ben, tavuk rotiye eşlikçi olarak kuzu kulağı katkılı buğday pilavı yaptım, siz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4-6 adet piliç budu 400 gr taze mantar 8-10 adet arpacık soğan 8 diş sarımsak Marinad için: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 çorba kaşığı yoğurt suyu 1 tatl…

Zeytinyağlı Biber Dolması

Çiğden Zeytinyağlı Biber Dolması

Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi
Zeytinyağlı Biber Dolması Ege Yemekleri
Kolay Zeytinyağlı Biber Dolması
Çiğden Zeytinyağlı Dolma İçi 

Ege'de, Zeytinyağlı biber dolmasının içi çiğden hazırlanır. Biz fıstıklı üzümlü içle hazırlanan dolmayı da severiz ama önceliği Ege usulu zeytinyağlı biber dolması tarifine vermeyi uygun gördük. Bu dolmanın bir özelliği de daha kolay ve pratik bir tarif olması. Yazın dolaptan çıkarıp soğuk soğuk yemesi çok güzel oluyor. Yazın dostlarımla evde verdiğimiz davet menülerimizde mutlaka zeytinyağlı dolma olur.

15 adet kadar dolmalık biber
1 su bardağı pirinç
1 adet iri kuru soğan
3 adet domates
Kapya biber (Dolmanın kapağı için)
½ su bardağı zeytinyağı
1 adet limonun suyu
Maydanoz, taze nane, fesleğen (1’er çorba kaşığı kıyılmış)
Tuz
Karabiber
1 su bardağı sıcak su
Limon dilimleri

Pirinci yıkayıp bir tepsiye koyalım. Kuru soğanı pirinç tanesi kadar küçük doğrayalım. Arzu ederseniz robot kullanın. Domatesleri rendeleyelim. Kıyılmış taze otları ilave edelim. Tuz ve karabiberi de koyup karıştıralım.

Biberlerin saplarını çıkarıp yıkayalım. İçlerini çok sıkıştırmadan dolduralım. Kapya biberlerin saplarını kesip çekirdeklerini çıkartalım ve dolmalara kapak olacak büyüklükte keselim. Dolma kapaklarını kapatıp dolma tenceresine dizelim. Bir su bardağı sıcak suyu ekleyip kısık ateşte pişirelim. Ilıyınca buzdolabına koyalım. Limon dilimleri ile süsleyip soğuk servis edelim. Afiyet Olsun.
Yorumlar

en çok okunan tarifler