Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

Izgara Çipura Tarifi

Çipura Izgara

Izgara Çipura Nasıl pişirilir
Izgara Balık Nasıl Yapılır
Çipura Balık Tarifleri
Izgarada Çipura
Izgara Çipura ile balık sezonunu açtık. Gerçi bizim için balık sezonu diye bir şey yok ama av yasağının kalkması bizde ister istemez bir sezon duygusu yaratıyor. Çünkü bütün yıl boyunca çiftliklerde üretilen balıklar sayesinde balıksız kalmıyoruz. "Çiftlik balığı deniz balığının yerini tutmaz" diyenleri duyar gibiyiz ama, iyi bir besleme rejimi uygulanan ve lokasyonu iyi seçilmiş "çiftlik balıkları" da deniz balığını aratmıyor. 
Balığı ve deniz ürünlerini çok severiz ve pişirme yöntemi olarak da en çok ızgarada pişmiş balığı seviyoruz. 


ızgara balık
ızgarada pişmiş çipura
Balık pişirirken dikkat edilmesi gereken bir numaralı püf noktası, balığı çok fazla kurutmadan pişirmektir. Balıkların lif yapıları kısa ve narin olduğu için çok fazla pişirilmelerine gerek yoktur.  Tabiri caizse balık ateşi görür görmez pişen bir yiyecektir. Tabii bu bir ironi olsa da pişireceğiniz balığın boyutuna göre ve göreceli olarak doğrudur. Eğer çok fazla pişirirseniz fazla su kaybına sebep olursunuz, bu da balıkta çok fazla lezzet kaybına neden olur. Lezzetini tam olarak hissedebilmek için pişirirken balığın suyunu kaybetmemesi gerekir. Her ne kadar balık sofralarının değişmez salatası veya yeşilliği roka olsa da biz bu sefer ızgara çipuranın yanına hardal soslu patates salatası ve deniz börülcesi salatasını garnitür olarak servis ettik.

ızgara çipura
çipura balıkları ızgara için hazır
Izgara Çipura Malzemeleri

Çipura balığı (herbiri 300-350 gr lık. adedi ikram edeceğiniz kişi sayısına göre)
Sızma Zeytinyağı
Deniz TuzuIzgara Çipura Nasıl Yapılır
Fırının ızgarasını maximum ısıda kızdıralım. (fırından fırına farklı olabilir ama ev tipi fırınlarda bu ısı 250-300 derece arasındadır.) Balıkçımızdan temizlenmiş olarak aldığımız çipuraları iyice yıkayalım. Varsa kalan pulları temizleyip yıkayalım. Balıkların daha iyi pişmelerini sağlamak için iki yanına bıçakla çizik atalım. Balıkların karın boşluklarını ve dışlarını deniz tuzu ile tuzlayalım ve balıkları fırının ızgara teline dizelim. Üzerlerine fırça ile zeytinyağı sürelim. Fırına sürelim ve 3-4 dakika pişirelim. Balıkları çevirerek tekrar fırça ile yağlayalım ve bu taraflarını da 3-4 dakika pişirelim.  Balık, ısı kaynağına olan mesafesine ve büyüklüğüne göre ızgarada 5 ile 8 dakika arasında pişiyor. Kömür ızgarası veya salamander ızgaralarda en iyi mesafe 12-15 cm dir. Plate ızgara için mesafe söz konusu değildir ama plate ızgarada pişirme yöntemi ayrı bir tarif konusudur. Balığın pişip pişmediğini anlamak için, bıçakla çizik atığımız yerlerden çatalla kontrol edelim. Balığın eti omurgadan kolay ayrılıyorsa pişmiş demektir.
Biz ızgara balığı en doğal ve ilkel haliyle seviyoruz ama, lezzet farklılığı yaratmak isterseniz karın boşluğuna defne yaprağı, limon yaprağı, maydanoz, kereviz sapı veya rezene sapı koyabilirsiniz. Hepsi çok yakışıyor.
Afiyet Olsun

Fırında Izgara Çipura
Çipura Izgara Nasıl Yapılır
Izgarada Balık
Hepsi Nefis
Yorumlar

 1. Bak bu yayınladıklarınla beni çok cezbetmeye başladın haberin olsun. Bu gidişle akşam yemeklerine size abone olacağım. Hepinize afiyet olsun..

  YanıtlaSil
 2. Bekleriz Nilgün'cüm. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Sayın Gurme...
  (Bence) Öncelikle bu tür balıkların pulları temizlenmez ve dolayısıyla çizilmez de...Bu sayede balık kendi suyuyla pişer ve kolay kolay da kurumaz...Hal böyle olunca balığın kabukları yeme esnasında ayrılarak atılır.
  Afiyet olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sayın ersinK,
   "gurme" hitabınızı hakettiğimizi düşünmüyoruz. bizimki naçizane paylaşımlar. ancak balık pişirilirken, pulu temizlenerek de, üzeri çizilerek de pekala sulu bırakılabilir. önerdiğiniz sizin tercihiniz olabilir. saygı duyarız. ilginize teşekkür ederiz.

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Ayşe hanım. Sevgiler...

   Sil
 5. Pembecim, tüm ince detayalarına kadar ızgarayı anlatmışsın, harika.
  Balık nefis görünüyor, yanına İtalyan sosunuz da pek yakışır.
  Sizin oraların balığıyla bizde balık mevsimini başlattık:))
  Afiyetler olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Balık mevsimi açıldı çok mutluyuz :)

   Sil

Yorum Gönder

adsız, bağlantı ve reklam içeren yorumlar yayınlanmaz ve yanıtlanmaz.

en çok okunan tarifler