Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

tavuk roti tarifi

Tavuk roti;   Fransızca kökenli bir kelime olan roti, aslında bir pişirme tekniğinin adıdır. Pişirilecek malzemenin (et, tavuk, av etleri hatta balık) şiş veya metal çubuklara geçirildikten sonra açık alanda ve kömür ateşinde sürekli çevrilerek pişirilmesi tekniğidir. Roti pişirmede en önemlisi, pişirme ısısı ve süresidir. Pişirilecek malzemenin cinsine ve büyüklüğüne göre ısı ayarlanır. Ancak bizim mutfağımızda (İthal teknikler ve bilgiler her zaman dejenere olmaya müsait olduğu için.) sadece fırında pişirme tekniği gibi algılanmış. Ben de genel kanıya uyarak tarifi bu şekilde veriyorum. 
Siz benim tarifini verdiğim marinadtan farklı bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Hatta tavuk butlarına sadece tereyağı sürerek de rotileyebilirsiniz.
Ben, tavuk rotiye eşlikçi olarak kuzu kulağı katkılı buğday pilavı yaptım, siz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4-6 adet piliç budu 400 gr taze mantar 8-10 adet arpacık soğan 8 diş sarımsak Marinad için: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 çorba kaşığı yoğurt suyu 1 tatl…

zeytinyağlı portakallı çiçek kereviz

Zeytinyağlı Kereviz Yemeği

Portakallı Zeytinyağlı Kereviz Yemeği
Çiçek Kereviz Tarifi
Güzel Zeytinyağlı Kereviz Yemeği

Zeytinyağlı portakallı çiçek kerevizyemeği davet sofralarında çok hoş oluyor. Çiçek kereviz yapmak için basit kurabiye kalıpları kullanıyoruz. Biz kerevizleri pişmeden önce kalıpla kestik.  Kerevizleri çiğ olarak kalıpla kesmek zor gelirse piştikten sonra da kesebilirsiniz. Kerevizleri kalıpla kestikten sonra artan havuç ve kerevizleri sebze çorbasının içerisinde değerlendirdik. Güzel zeytinyağlı kereviz tarifi arayanlar için tarifimize geçelim.

zeytinyağlı portakallı kereviz
portakallı zeytinyağlı kereviz

Zeytinyağlı Portakallı Çiçek Kereviz Yemeği Malzemeleri

4 adet kereviz
4 adet havuç
1 adet kuru soğan (küçük doğranmış)
1 adet kereviz sapı (küçük doğranmış)
1 adet portakalın suyu
3 çorba kaşığı limon suyu
1 çorba kaşığı un
Tane karabiber
Tuz
1 çay kaşığı toz şeker
4 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Zeytinyağlı Portakallı Çiçek Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır
Kerevizleri soyalım, geniş bir kaba su koyalım ve suyun içine 2 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı unu ilave edelim. Kerevizleri kararmamaları için hazırladığımız unlu limonlu suyun içine atalım. Kerevizlerin ortasını dolma oyacağıyla içine tüm havuç girecek şekilde oyalım. Havuçları soyalım ve tüm olarak kerevizlerin ortasından geçirelim. Ortasına havuç geçirdiğimiz kerevizleri birer cm halkalar şeklinde dilimleyelim. Kereviz halkaların büyüklüğüne uygun çiçek kalıplarımızı kullanalım ve çiçek şekline getirelim. Bir tencerede soğanları kısık ateşte kavuralım. Kereviz saplarını da ilave edip soğanlarla birlikte soteleyelim. Tencereye ortalarına havuç geçirilmiş kereviz dilimlerini yerleştirelim. Tuz, toz şeker ve tane karabiberleri dilimlenmiş kerevizlerin üzerine ilave edelim. Bir adet portakalın suyu ve 1 çorba kaşığı limon suyunu ilave edelim. Kısık ateşte 20-25 dakika kadar pişirelim. Kerevizler pişince dikkatli bir şekilde servis tabağına alalım ve servis yapalım. 
Afiyet Olsun


Yorumlar

en çok okunan tarifler