Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

zeytinyağlı portakallı çiçek kereviz

Zeytinyağlı Kereviz Yemeği

Portakallı Zeytinyağlı Kereviz Yemeği
Çiçek Kereviz Tarifi
Güzel Zeytinyağlı Kereviz Yemeği

Zeytinyağlı portakallı çiçek kerevizyemeği davet sofralarında çok hoş oluyor. Çiçek kereviz yapmak için basit kurabiye kalıpları kullanıyoruz. Biz kerevizleri pişmeden önce kalıpla kestik.  Kerevizleri çiğ olarak kalıpla kesmek zor gelirse piştikten sonra da kesebilirsiniz. Kerevizleri kalıpla kestikten sonra artan havuç ve kerevizleri sebze çorbasının içerisinde değerlendirdik. Güzel zeytinyağlı kereviz tarifi arayanlar için tarifimize geçelim.

zeytinyağlı portakallı kereviz
portakallı zeytinyağlı kereviz

Zeytinyağlı Portakallı Çiçek Kereviz Yemeği Malzemeleri

4 adet kereviz
4 adet havuç
1 adet kuru soğan (küçük doğranmış)
1 adet kereviz sapı (küçük doğranmış)
1 adet portakalın suyu
3 çorba kaşığı limon suyu
1 çorba kaşığı un
Tane karabiber
Tuz
1 çay kaşığı toz şeker
4 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Zeytinyağlı Portakallı Çiçek Kereviz Yemeği Nasıl Yapılır
Kerevizleri soyalım, geniş bir kaba su koyalım ve suyun içine 2 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı unu ilave edelim. Kerevizleri kararmamaları için hazırladığımız unlu limonlu suyun içine atalım. Kerevizlerin ortasını dolma oyacağıyla içine tüm havuç girecek şekilde oyalım. Havuçları soyalım ve tüm olarak kerevizlerin ortasından geçirelim. Ortasına havuç geçirdiğimiz kerevizleri birer cm halkalar şeklinde dilimleyelim. Kereviz halkaların büyüklüğüne uygun çiçek kalıplarımızı kullanalım ve çiçek şekline getirelim. Bir tencerede soğanları kısık ateşte kavuralım. Kereviz saplarını da ilave edip soğanlarla birlikte soteleyelim. Tencereye ortalarına havuç geçirilmiş kereviz dilimlerini yerleştirelim. Tuz, toz şeker ve tane karabiberleri dilimlenmiş kerevizlerin üzerine ilave edelim. Bir adet portakalın suyu ve 1 çorba kaşığı limon suyunu ilave edelim. Kısık ateşte 20-25 dakika kadar pişirelim. Kerevizler pişince dikkatli bir şekilde servis tabağına alalım ve servis yapalım. 
Afiyet Olsun


Yorumlar

en çok okunan tarifler