Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

tavuk roti tarifi

Tavuk roti;   Fransızca kökenli bir kelime olan roti, aslında bir pişirme tekniğinin adıdır. Pişirilecek malzemenin (et, tavuk, av etleri hatta balık) şiş veya metal çubuklara geçirildikten sonra açık alanda ve kömür ateşinde sürekli çevrilerek pişirilmesi tekniğidir. Roti pişirmede en önemlisi, pişirme ısısı ve süresidir. Pişirilecek malzemenin cinsine ve büyüklüğüne göre ısı ayarlanır. Ancak bizim mutfağımızda (İthal teknikler ve bilgiler her zaman dejenere olmaya müsait olduğu için.) sadece fırında pişirme tekniği gibi algılanmış. Ben de genel kanıya uyarak tarifi bu şekilde veriyorum. 
Siz benim tarifini verdiğim marinadtan farklı bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Hatta tavuk butlarına sadece tereyağı sürerek de rotileyebilirsiniz.
Ben, tavuk rotiye eşlikçi olarak kuzu kulağı katkılı buğday pilavı yaptım, siz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4-6 adet piliç budu 400 gr taze mantar 8-10 adet arpacık soğan 8 diş sarımsak Marinad için: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 çorba kaşığı yoğurt suyu 1 tatl…

Sütlü irmik tatlısı

İrmik Tatlısı

İrmik Tatlısı Tarifi
Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi
İrmikli Tatlı
İrmik Tatlıları

İrmik tatlısını henüz denemeyenler için nefis bir tarifimiz var bugün. Sütlü hafif tatlıları çok seviyoruz. Bir de bu tatlılar meyve ve meyve sosları ile birleşince daha da güzel oluyor. Geçtiğimiz günlerde Lezzetli Sanatlar blogunda gül şeklinde irmik tatlısını görünce sunum çok hoşumuza gitti. İrmik tatlısını kendi tarifimize göre yaptık. Evde çikolata yapmak için kullandığımız küçük boy güllerden oluşan silikon kalıplarımız vardı bizim tatlımız da gül goncası şeklinde oldu. Meyve sosunu çilek ile yaptık. Çilek, karadut ve nane yaprakları ile süsledik.

çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
Malzemeleri
200 ml lik su bardağı ile ölçülmüştür
1 kg süt (5 su bardağı)
10 çorba kaşığı irmik (1 su bardağı +1 çorba kaşığı)
8 çorba kaşığı toz şeker (1 su bardağı )
Sos için
250 gr çilek
3-4 çorba kaşığı pudra şekeri
Süsleme için
Çilek, karadut ve taze nane yaprağı

çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
İrmik tatlısı nasıl yapılır

Bir tencerede süt, şeker ve irmiği karıştıralım.  Ocağın altını yakıp karıştırarak pişirelim. Tatlı kaynayıp koyulaştığı zaman ocağı söndürelim. Silikon kalıplarımızı ıslatalım. Tatlıyı kalıplara dökelim. Tatlı oda sıcaklığına gelince buzdolabına koyalım. Servisten önce sos yapmak için yıkanmış ayıklanmış çilekleri robota koyalım. Pudra şekerini de koyduktan sonra sos kıvamına gelene kadar çevirelim. Çileğin tadına göre şeker miktarını ayarlayabilirsiniz. 

çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
Sütlü irmik tatlısı
Sosu tabağın ortasına dökerek tabanına yayalım ve sosun üzerine  tatlıları kalıplardan çıkararak dizelim,. Aralarına çilek ve karadutları yerleştirelim. Taze nane yaprakları ile süsleyelim.

Afiyet Olsun

Yorumlar

en çok okunan tarifler