Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

Sütlü irmik tatlısı

İrmik Tatlısı

İrmik Tatlısı Tarifi
Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi
İrmikli Tatlı
İrmik Tatlıları

İrmik tatlısını henüz denemeyenler için nefis bir tarifimiz var bugün. Sütlü hafif tatlıları çok seviyoruz. Bir de bu tatlılar meyve ve meyve sosları ile birleşince daha da güzel oluyor. Geçtiğimiz günlerde Lezzetli Sanatlar blogunda gül şeklinde irmik tatlısını görünce sunum çok hoşumuza gitti. İrmik tatlısını kendi tarifimize göre yaptık. Evde çikolata yapmak için kullandığımız küçük boy güllerden oluşan silikon kalıplarımız vardı bizim tatlımız da gül goncası şeklinde oldu. Meyve sosunu çilek ile yaptık. Çilek, karadut ve nane yaprakları ile süsledik.

çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
Malzemeleri
200 ml lik su bardağı ile ölçülmüştür
1 kg süt (5 su bardağı)
10 çorba kaşığı irmik (1 su bardağı +1 çorba kaşığı)
8 çorba kaşığı toz şeker (1 su bardağı )
Sos için
250 gr çilek
3-4 çorba kaşığı pudra şekeri
Süsleme için
Çilek, karadut ve taze nane yaprağı

çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
İrmik tatlısı nasıl yapılır

Bir tencerede süt, şeker ve irmiği karıştıralım.  Ocağın altını yakıp karıştırarak pişirelim. Tatlı kaynayıp koyulaştığı zaman ocağı söndürelim. Silikon kalıplarımızı ıslatalım. Tatlıyı kalıplara dökelim. Tatlı oda sıcaklığına gelince buzdolabına koyalım. Servisten önce sos yapmak için yıkanmış ayıklanmış çilekleri robota koyalım. Pudra şekerini de koyduktan sonra sos kıvamına gelene kadar çevirelim. Çileğin tadına göre şeker miktarını ayarlayabilirsiniz. 

çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
Sütlü irmik tatlısı
Sosu tabağın ortasına dökerek tabanına yayalım ve sosun üzerine  tatlıları kalıplardan çıkararak dizelim,. Aralarına çilek ve karadutları yerleştirelim. Taze nane yaprakları ile süsleyelim.

Afiyet Olsun

Yorumlar

en çok okunan tarifler