Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

Sütlü irmik tatlısı

İrmik Tatlısı

İrmik Tatlısı Tarifi
Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi
İrmikli Tatlı
İrmik Tatlıları

İrmik tatlısını henüz denemeyenler için nefis bir tarifimiz var bugün. Sütlü hafif tatlıları çok seviyoruz. Bir de bu tatlılar meyve ve meyve sosları ile birleşince daha da güzel oluyor. Geçtiğimiz günlerde Lezzetli Sanatlar blogunda gül şeklinde irmik tatlısını görünce sunum çok hoşumuza gitti. İrmik tatlısını kendi tarifimize göre yaptık. Evde çikolata yapmak için kullandığımız küçük boy güllerden oluşan silikon kalıplarımız vardı bizim tatlımız da gül goncası şeklinde oldu. Meyve sosunu çilek ile yaptık. Çilek, karadut ve nane yaprakları ile süsledik.

çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
Malzemeleri
200 ml lik su bardağı ile ölçülmüştür
1 kg süt (5 su bardağı)
10 çorba kaşığı irmik (1 su bardağı +1 çorba kaşığı)
8 çorba kaşığı toz şeker (1 su bardağı )
Sos için
250 gr çilek
3-4 çorba kaşığı pudra şekeri
Süsleme için
Çilek, karadut ve taze nane yaprağı

çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
İrmik tatlısı nasıl yapılır

Bir tencerede süt, şeker ve irmiği karıştıralım.  Ocağın altını yakıp karıştırarak pişirelim. Tatlı kaynayıp koyulaştığı zaman ocağı söndürelim. Silikon kalıplarımızı ıslatalım. Tatlıyı kalıplara dökelim. Tatlı oda sıcaklığına gelince buzdolabına koyalım. Servisten önce sos yapmak için yıkanmış ayıklanmış çilekleri robota koyalım. Pudra şekerini de koyduktan sonra sos kıvamına gelene kadar çevirelim. Çileğin tadına göre şeker miktarını ayarlayabilirsiniz. 

çilek soslu Sütlü irmik tatlısı
Sütlü irmik tatlısı
Sosu tabağın ortasına dökerek tabanına yayalım ve sosun üzerine  tatlıları kalıplardan çıkararak dizelim,. Aralarına çilek ve karadutları yerleştirelim. Taze nane yaprakları ile süsleyelim.

Afiyet Olsun

Yorumlar

en çok okunan tarifler