Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

Domates Çanağında Zeytinyağlı Taze Fasulye

Domates Çanağında Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

Taze Fasulyeli Domates Dolması
Fırında Taze Fasulyeli Domates Dolması
Domates Çanağında Yemek Sunumları

Domates çanağında zeytinyağlı taze fasulye hem görünümü açısından hem de lezzet açısından yaz sofraları için nefis bir yemek. Yazın zeytinyağlı yemek deyince bizim aklımıza gelen ilk yemek zeytinyağlı taze fasulyedir. Yemeklerin lezzeti kadar sunumu da önemli. En sade hazırlanmış sofraya bile şık sunumlu bir yemek koyduğunuzda sofranın havası değişiyor. Domates çanaklarının içinde sunulan salata, meze ve peynirler de çok güzel oluyor. Domates çanaklarını oyarken içinden çıkardıklarınızı atmayın yemeğin sosunda kullanacağız. Çekirdeklerini ayırın kullanmayın diyeceğim ama son yıllarda çekirdekli bir sebze bulmak olanaksız gibi oldu. Biberlerin içindeki çekirdeklerin sayısı bile yok denecek kadar azaldı.
Zeytinyağlı Taze Fasulye
Domates Çanağında Zeytinyağlı Taze Fasulye

Malzemeleri
500 gr taze fasulye
8 adet domates
8 adet arpacık soğan
8 diş sarımsak
4 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı toz şeker
Tuz
Maydanoz

Yapılışı

Fasulyeleri ayıklayalım, doğrayalım ve yıkayalım.  Suyun içinde bekletelim. Domatesleri sap kısımlarından domates dolması yapar gibi kapak açalım  ve içlerini alalım. Domateslerin içlerini  yemekte kullanmak üzere bir kaba koyalım. Tencereye zeytinyağını koyarak kızdıralım ve   arpacık soğanları ekleyelim. bir süre kavuralım. Sarımsakları da ekleyelim. Soğan ve sarımsakları bir iki dakika daha kavuralım. Fasulyelerin suyunu süzerek alalım ve tencereye ekleyelim. Ara sıra karıştıralım. Fasulyeler renk değiştirince ayırdığımız domates içlerini küçülterek, tuz ve toz şekeri ekleyelim. Yarım çay bardağı kadar sıcak su ekleyip çok kısık ateşte pişirelim. ocaktan alarak ılımaya bırakalım. Fasulyeler ılıyınca domates çanaklarına fasulyeyi dolduralım. Arpacık soğan ve sarımsakları çanaklara eşit dağıtmaya özen gösterelim. Fırın tepsisine yerleştirelim. Fasulyenin piştiği sosu tepsiye ekleyelim. 200 derecede önceden ısıttığımız fırında yaklaşık on dakika kadar pişirip alalım. Maydanoz sapları ile süsleyip servis yapalım.
Afiyet Olsun.

Domates Çanağında Meze Sunumları
Domates Çanağında Zeytinyağlı Fasulye 
Hepsi NefisYorumlar

en çok okunan tarifler