Ana içeriğe atla

yeni tarif

sübye kızartması tarifi

Sübye tava tarifi;  Kavun çekirdeğinden yapılan, genellikle İzmir’de bilinen bir içecek de sübye olarak adlandırılır. Ama bu tarifim onunla ilgili değil. Bu tarif deniz ürünü olan sübye tarifi. Sübye; (mürekkep balığı) kalamar ve ahtapot gibi kafadan bacaklılar familyasından bir deniz canlısıdır. Hazırlanışı aynen kalamarda olduğu gibidir ve bazılarına göre (bize göre de) kalamardan lezzetlidir.
sübye tava için; Malzemeler: 500 gr sübye 1 şişe maden suyu 1 çay bardağı süt 1çay kaşığı tuz 1 çay kaşığı toz şeker 2 adet yumurta 1 su bardağı mısır unu Kızartmalık yağı Sübye tava nasıl yapılır?Sübyeleri güzelce yıkayıp birer santimetrelik şeritler halinde doğrayalım. Bir kâseye sübyeleri alalım.  Maden suyu, süt, tuz ve şekeri ilave ediniz ve karıştırdıktan sonra buzdolabına alalım ve bir gece (yaklaşık on iki saat) bekletelim. Sübyeleri pişireceğimiz zaman çukur bir tabağa iki adet yumurtayı kırıp çırpalım. Başka bir tabağa mısır ununu koyalım. Bir tavada yağı kızdıralım. Marinadtan çıkardığımız sübyeleri…

Fırında yoğurt yapımı

Fırında yoğurt mayalama

Evde yoğurt yapımı
Fırında yoğurt nasıl yapılır
Ev yoğurdu tarifi
Pastörize sütle yoğurt yapımı
Probiyotik yoğurt
Evde yoğurt mayalamayı annemden öğrendim. Çocuklarımı da ev yapımı yoğurtla büyüttüm. Ev yapımı yoğurdun tadını hiçbir hazır yoğurda değişmem. Ara sıra istediğim gibi süt bulamadığım için kesintiye uğradığı da oluyor tabii. Son yıllarda güvenilir çiftlik sütü bulamazsam pastörize sütle yoğurt mayalayarak çok güzel sonuçlar elde ediyorum. Ben evde yoğurdu fırında mayalıyorum. Daha önceleri yoğurdu mayalarken sütün ısısını serçe parmağımla kontrol ediyordum. Geçen yıl mutfak termometresi almıştık artık onunla sütün mayalama ısını ölçüyorum. Bu arada bir şey paylaşmak istiyorum. Hazır doğal yoğurt mayaları satılmaya başlanmış. Bu mayalar doğal yoğurdun kurutulmasıyla elde ediliyormuş. Yoğurt mayası olmayanlar, ilk defa yoğurt yapacaklar bu hazır yoğurt mayalarını alıp kullanabilir.
Güzel bir yoğurt mayalamanın püf noktası, mayalanma ısısı olan 45 dereceyi doğru ayarlamak ve mayalanma süresince bu ısıyı sabit tutabilmektir. Bunun en pratik yolu da termostatlı fırında mayalamaktır. Örtülerle sarıp sarmalayarak da yapabilirsiniz tabii. Yoğurt makinelerını kullanmak da başka bir seçenek. Yoğurt yapmayı UHT tekniği ile pastörize edilmiş sütlerle denememenizi öneririm.
Fırında probiyotik yoğurt yapımı
ev yapımı probiyotik yoğurt
Malzemeler:
1 litre süt (miktar size kalmış) (Güvenilir çiftlik sütü veya pastorize süt)
1 çorba kaşığı yoğurt (1 litre sütü mayalamak için yeterli. Sütün miktarına göre maya miktarını da aynı oranda arttırmanız gerekir)

Evde, fırında yoğurt nasıl yapılır
Pastörize sütü 80-90 derecede ısıtalım. Sütün kabardığı nokta 90 dereceye geldiğinin bir göstergesidir.
Süt kabarınca ocağı kapatalım.  

Bu arada fırını 45 dereceye ayarlayarak ısıtalım.
Sütü, mayalayacağımız kaba alalım (tercihen cam veya toprak bir kap) ve sütün 45 dereceye soğumasını bekleyelim.
Sütün kırk beş dereceye ulaştığını nasıl anlayacağız?
Serçe parmağımızı sütün içine batıracağız ve ısı, parmağımızı ısıracak ancak çekmeyeceğimiz bir sıcaklıkta olacak. En kolayı da mutfak termometresi ile kontrol etmek.
Küçük bir kâsede az bir miktar sütün içinde mayalık yoğurdu sütle karıştırıp 45 dereceye gelen sütün içine karıştıralım.
Yoğurt mayaladığımız kabı ağzı açık bir şekilde 45 derecede ısıtılan fırına koyalım. Kapatırsanız yoğurt sulanabilir.
Sekiz saat süreyle fırını kapatmayalım. Sekiz saat sonunda yoğurdu buzdolabına alalım ve eğer mümkünse bir gün beklettikten sonra tüketelim. Bu şekilde hem daha iyi kıvama geliyor hem de lezzeti tam oturuyor.
Bu arada sekiz saat süreyle fırının çalışması size çok maliyetliymiş gibi gelebilir, ama inanın ki bir adet gece lambasının gece boyunca yanarken tükettiği elektrikten fazlasını tüketmiyor.
Ben yoğurdu genellikle akşamüstü yapıyorum yatarken fırından çıkarıp buzdolabına koyuyorum. Ertesi güne hazır oluyor.
Sağlık ve afiyetle.

Yorumlar

  1. Ellerinize sağlık.. Ev yapımı yoğurt en sağlıklı ve lezzetlisi.. Afiyetler olsun..Sevgiler..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

adsız, bağlantı ve reklam içeren yorumlar yayınlanmaz ve yanıtlanmaz.

en çok okunan tarifler