Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

turp otu salatası nasıl yapılır

Turp Otu Salatası
Haşlanmış Ot Salataları
Bugün Turp otu salatası tarifimiz var.  Ege’de haşlanarak salatası yapılan otların başında yabani turp otu ve radika (hindiba) geliyor. Turp otu özellikle Giritli’lerin en sevdiği otların başında gelir. Turp otu salatası, bol limon ve sızma zeytinyağı ile tadına doyulmaz bir lezzet haline geliyor. Ancak otların renginin bozulmaması için salataya, limon ve zeytinyağı servis edilirken konmalıdır. Turp otu salatasının parlak ve yeşil görünümlü olanı makbuldür. Sebzelerin yeşil renklerinin canlı ve parlak kalmasının püf noktası sebzeleri haşladıktan sonra içi buzlu su dolu bir kaba alınmasıdır. Soğuk suyun içinde pişme durur ve sebzeler hem diriliğini hem renklerini korurlar. Haşladığınız turp otlarının tamamını bir kere de kullanmayacaksanız renklerini ve canlılıklarını kaybetmemeleri için soslamadan saklamanız gerekir.
yabani Turp Otu Salatası
yabani Turp Otu Salatası


yabani Turp Otu 
Malzemeler
1 demet turp otu
Sızma zeytinyağı
Limon
Tuz

Yapılışı
Turp otunu temizleyip yıkadıktan sonra kabaca doğrayın.
Büyük bir tencereye üçte ikisini suyla doldurun. Su kaynayınca bir tatlı kaşığı tuz ekleyin ve turp otlarını kaynayan suya atın. Tencerenin kapağını kapatmayın.
Bir kaba soğuk su hazırlayın.
Turplar pişip arzu ettiğiniz yumuşaklığa gelince delikli kepçe ile soğuk suyun içine alın.
Daha sonra gene delikli kepçe ile sularını süzdürerek servis tabağına alın.
Servis anında üzerine bol sızma zeytinyağı ve limon gezdirin.
Limon dilimi, siyah zeytin ve kurutulmuş domates ya da biberle süsleyerek servis edin.
Afiyet olsun.

Ege otları hakkında daha fazla bilgi için

Yorumlar

en çok okunan tarifler