Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

turp otu salatası nasıl yapılır

Turp Otu Salatası
Haşlanmış Ot Salataları
Bugün Turp otu salatası tarifimiz var.  Ege’de haşlanarak salatası yapılan otların başında yabani turp otu ve radika (hindiba) geliyor. Turp otu özellikle Giritli’lerin en sevdiği otların başında gelir. Turp otu salatası, bol limon ve sızma zeytinyağı ile tadına doyulmaz bir lezzet haline geliyor. Ancak otların renginin bozulmaması için salataya, limon ve zeytinyağı servis edilirken konmalıdır. Turp otu salatasının parlak ve yeşil görünümlü olanı makbuldür. Sebzelerin yeşil renklerinin canlı ve parlak kalmasının püf noktası sebzeleri haşladıktan sonra içi buzlu su dolu bir kaba alınmasıdır. Soğuk suyun içinde pişme durur ve sebzeler hem diriliğini hem renklerini korurlar. Haşladığınız turp otlarının tamamını bir kere de kullanmayacaksanız renklerini ve canlılıklarını kaybetmemeleri için soslamadan saklamanız gerekir.
yabani Turp Otu Salatası
yabani Turp Otu Salatası


yabani Turp Otu 
Malzemeler
1 demet turp otu
Sızma zeytinyağı
Limon
Tuz

Yapılışı
Turp otunu temizleyip yıkadıktan sonra kabaca doğrayın.
Büyük bir tencereye üçte ikisini suyla doldurun. Su kaynayınca bir tatlı kaşığı tuz ekleyin ve turp otlarını kaynayan suya atın. Tencerenin kapağını kapatmayın.
Bir kaba soğuk su hazırlayın.
Turplar pişip arzu ettiğiniz yumuşaklığa gelince delikli kepçe ile soğuk suyun içine alın.
Daha sonra gene delikli kepçe ile sularını süzdürerek servis tabağına alın.
Servis anında üzerine bol sızma zeytinyağı ve limon gezdirin.
Limon dilimi, siyah zeytin ve kurutulmuş domates ya da biberle süsleyerek servis edin.
Afiyet olsun.

Ege otları hakkında daha fazla bilgi için

Yorumlar

en çok okunan tarifler