Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

tavuk roti tarifi

Tavuk roti;   Fransızca kökenli bir kelime olan roti, aslında bir pişirme tekniğinin adıdır. Pişirilecek malzemenin (et, tavuk, av etleri hatta balık) şiş veya metal çubuklara geçirildikten sonra açık alanda ve kömür ateşinde sürekli çevrilerek pişirilmesi tekniğidir. Roti pişirmede en önemlisi, pişirme ısısı ve süresidir. Pişirilecek malzemenin cinsine ve büyüklüğüne göre ısı ayarlanır. Ancak bizim mutfağımızda (İthal teknikler ve bilgiler her zaman dejenere olmaya müsait olduğu için.) sadece fırında pişirme tekniği gibi algılanmış. Ben de genel kanıya uyarak tarifi bu şekilde veriyorum. 
Siz benim tarifini verdiğim marinadtan farklı bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Hatta tavuk butlarına sadece tereyağı sürerek de rotileyebilirsiniz.
Ben, tavuk rotiye eşlikçi olarak kuzu kulağı katkılı buğday pilavı yaptım, siz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4-6 adet piliç budu 400 gr taze mantar 8-10 adet arpacık soğan 8 diş sarımsak Marinad için: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 çorba kaşığı yoğurt suyu 1 tatl…

turp otu salatası nasıl yapılır

Turp Otu Salatası
Haşlanmış Ot Salataları
Bugün Turp otu salatası tarifimiz var.  Ege’de haşlanarak salatası yapılan otların başında yabani turp otu ve radika (hindiba) geliyor. Turp otu özellikle Giritli’lerin en sevdiği otların başında gelir. Turp otu salatası, bol limon ve sızma zeytinyağı ile tadına doyulmaz bir lezzet haline geliyor. Ancak otların renginin bozulmaması için salataya, limon ve zeytinyağı servis edilirken konmalıdır. Turp otu salatasının parlak ve yeşil görünümlü olanı makbuldür. Sebzelerin yeşil renklerinin canlı ve parlak kalmasının püf noktası sebzeleri haşladıktan sonra içi buzlu su dolu bir kaba alınmasıdır. Soğuk suyun içinde pişme durur ve sebzeler hem diriliğini hem renklerini korurlar. Haşladığınız turp otlarının tamamını bir kere de kullanmayacaksanız renklerini ve canlılıklarını kaybetmemeleri için soslamadan saklamanız gerekir.
yabani Turp Otu Salatası
yabani Turp Otu Salatası


yabani Turp Otu 
Malzemeler
1 demet turp otu
Sızma zeytinyağı
Limon
Tuz

Yapılışı
Turp otunu temizleyip yıkadıktan sonra kabaca doğrayın.
Büyük bir tencereye üçte ikisini suyla doldurun. Su kaynayınca bir tatlı kaşığı tuz ekleyin ve turp otlarını kaynayan suya atın. Tencerenin kapağını kapatmayın.
Bir kaba soğuk su hazırlayın.
Turplar pişip arzu ettiğiniz yumuşaklığa gelince delikli kepçe ile soğuk suyun içine alın.
Daha sonra gene delikli kepçe ile sularını süzdürerek servis tabağına alın.
Servis anında üzerine bol sızma zeytinyağı ve limon gezdirin.
Limon dilimi, siyah zeytin ve kurutulmuş domates ya da biberle süsleyerek servis edin.
Afiyet olsun.

Ege otları hakkında daha fazla bilgi için

Yorumlar

en çok okunan tarifler