Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

tavuk roti tarifi

Tavuk roti;   Fransızca kökenli bir kelime olan roti, aslında bir pişirme tekniğinin adıdır. Pişirilecek malzemenin (et, tavuk, av etleri hatta balık) şiş veya metal çubuklara geçirildikten sonra açık alanda ve kömür ateşinde sürekli çevrilerek pişirilmesi tekniğidir. Roti pişirmede en önemlisi, pişirme ısısı ve süresidir. Pişirilecek malzemenin cinsine ve büyüklüğüne göre ısı ayarlanır. Ancak bizim mutfağımızda (İthal teknikler ve bilgiler her zaman dejenere olmaya müsait olduğu için.) sadece fırında pişirme tekniği gibi algılanmış. Ben de genel kanıya uyarak tarifi bu şekilde veriyorum. 
Siz benim tarifini verdiğim marinadtan farklı bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Hatta tavuk butlarına sadece tereyağı sürerek de rotileyebilirsiniz.
Ben, tavuk rotiye eşlikçi olarak kuzu kulağı katkılı buğday pilavı yaptım, siz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4-6 adet piliç budu 400 gr taze mantar 8-10 adet arpacık soğan 8 diş sarımsak Marinad için: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 çorba kaşığı yoğurt suyu 1 tatl…

lidaki nasıl pişirilir ? ızgara lidaki tarifi

Izgara lidaki nasıl yapılır

Lidaki Izgara

En lezzetli lidaki nasıl pişirilir

Izgara Lidaki tarifimiz tüm balık severler için. Lidaki balığı Ege’nin en sevilen balıklarından çipuranın küçüğüne verilen isim. Balık mevsiminin gelmesiyle birlikte sofralarımız balıklarla şenlendi. Cumartesi günü İzmir’de yazdan kalma bir hava vardı. Tam da pastırma yazı denilen havalardan… Biz de Mavişehir’deki Balıkçı Barınağı’na gittik. Biraz yürüyüşten sonra deniz kenarında balıkçı kahvesinde kahvelerimizi içtik. Dönüşte barınaktaki balıkçı tezgahlarındaki tazecik lidaki balıklarını görünce dayanamayıp aldık. Bize göre beyaz etli lidaki balığı çok lezzetli bir balık. Biz bu balığın en çok ızgarasını seviyoruz. Lidaki balığı alırken bir porsiyon için en az iki adet balık alın. Lidakiyi çipura gibi pişirebilirsiniz. Daha önce ızgarada çipura pişirmenin püf noktalarını paylaşmıştık. Bir göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. 
lidaki ızgara
ızgara lidaki 


Malzemeler
8 adet lidaki
Sızma zeytinyağı
Deniz tuzu
Kırmızı soğan
Limon
Izgara Lidaki Balık Nasıl Yapılır

Balıkları iyice temizledikten sonra kağıt havlu ile nemini alalım.
Karın boşluklarını ve her iki tarafını tuzlayalım.
Ocak üstü ızgarayı yüksek ateşte on dakika kadar kızdıralım. Biz döküm ızgarada yapıyoruz.
Izgara kızdıktan sonra ocağı kısalım.
Balıkları fırça ile hafifçe yağlayalım.
Balıkların her iki tarafını yaklaşık 3-4 dakika ızgarada pişirelim.
Beğendiğiniz salata veya garnitürle sıcak sıcak servis yapın.
Afiyet olsun.

Yorumlar

en çok okunan tarifler