Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

lidaki nasıl pişirilir ? ızgara lidaki tarifi

Izgara lidaki nasıl yapılır

Lidaki Izgara

En lezzetli lidaki nasıl pişirilir

Izgara Lidaki tarifimiz tüm balık severler için. Lidaki balığı Ege’nin en sevilen balıklarından çipuranın küçüğüne verilen isim. Balık mevsiminin gelmesiyle birlikte sofralarımız balıklarla şenlendi. Cumartesi günü İzmir’de yazdan kalma bir hava vardı. Tam da pastırma yazı denilen havalardan… Biz de Mavişehir’deki Balıkçı Barınağı’na gittik. Biraz yürüyüşten sonra deniz kenarında balıkçı kahvesinde kahvelerimizi içtik. Dönüşte barınaktaki balıkçı tezgahlarındaki tazecik lidaki balıklarını görünce dayanamayıp aldık. Bize göre beyaz etli lidaki balığı çok lezzetli bir balık. Biz bu balığın en çok ızgarasını seviyoruz. Lidaki balığı alırken bir porsiyon için en az iki adet balık alın. Lidakiyi çipura gibi pişirebilirsiniz. Daha önce ızgarada çipura pişirmenin püf noktalarını paylaşmıştık. Bir göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. 
lidaki ızgara
ızgara lidaki 


Malzemeler
8 adet lidaki
Sızma zeytinyağı
Deniz tuzu
Kırmızı soğan
Limon
Izgara Lidaki Balık Nasıl Yapılır

Balıkları iyice temizledikten sonra kağıt havlu ile nemini alalım.
Karın boşluklarını ve her iki tarafını tuzlayalım.
Ocak üstü ızgarayı yüksek ateşte on dakika kadar kızdıralım. Biz döküm ızgarada yapıyoruz.
Izgara kızdıktan sonra ocağı kısalım.
Balıkları fırça ile hafifçe yağlayalım.
Balıkların her iki tarafını yaklaşık 3-4 dakika ızgarada pişirelim.
Beğendiğiniz salata veya garnitürle sıcak sıcak servis yapın.
Afiyet olsun.

Yorumlar

en çok okunan tarifler