Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

cevizli biber - muhammara

Cevizli biber tarifi

Antakya mezeleri
Cevizli biber Antakya'nın en sevilen mezelerinden birisi. Antakya ve çevresine özgü baş biberden yapılıyor. Muhammara yapılırken baş biber kullanılmasının nedeni de baş biber ince kabuklu ve etli oluyor. Aynı zamanda kurutulmaya da çok uygun bir biber türü olması. Özellikle Samandağ'da yetişen baş biber pek meşhur. Baş biberler kurutuluyor ve cevizli biber mezesi kurutulmuş baş biberden yapılıyor.
cevizli biber - muhammara
muhammara
6-8 adet acı kuru baş biber ya da (aslı kuru biberle olur ama bulamazsanız salça kullanabilirsiniz) 4-5 çorba kaşığı acı biber salçası 
1 çay bardağı ceviz içi (dövülmüş)
1 adet küçük boy kuru soğan
2 dilim ekmek içi (ufalanıp  2 çorba kaşığı suda ıslatılmış)
1 çay kaşığı kimyon
Tuz
Üzerine
Sızma Zeytinyağı

Cevizli biber nasıl yapılır


Kuru biberleri yıkayıp bir tabağa alalım ve üzerine kaynar su döküp sıcak suda 2 saat kadar yumuşayana kadar bekletelim.
Yumuşayan biberlerin içlerini temizleyelim. (Biber acı ise ki baş biber acı olur mutlaka eldiven takıp temizleyelim )
Biberlerin suyunu süzelim ve blender ile püre haline getirelim. aslı döverek yapılıyor ama teknoloji bu aşamayı kolaylaştırıyor.
Kuru soğanı rendeleyip suyunu sıkalım.
Püre haline getirdiğimiz bibere, suyu sıkılmış rendelenmiş soğan (suyu sıkıldıktan sonra kalan katı kısmı), ıslatılmış ekmek içi, dövülmüş ceviz, tuz ve kimyonu koyup karıştıralım.
Servis tabağına alıp üzerine zeytinyağı gezdirelim.
Afiyet olsun.
Cevizli biber mezesi

Yorumlar

en çok okunan tarifler