Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

közlenmiş patlıcan biber salatası

Közlenmiş patlıcan biber salatası tarifi
Köz patlıcan biber salatası
Acılı közlenmiş patlıcan biber salatası
Evde ne zaman konuklarım için bir sofra hazırlamam gerekse, mezelerin arasında her zaman olmasa da sıklıkla közlenmiş patlıcan biber salatası  bulunur. Her ne kadar patlıcan yaz sebzesi olsa da dört mevsim yemeyi çok seviyoruz. 
közlenmiş patlıcan salatası
közlenmiş patlıcan biber salatası
Birçoğumuz gibi bizde yaz mevsiminde közlediğimiz patlıcanları derin dondurucuya koyuyoruz ya da közlenmiş patlıcan konservesi yapıyoruz. Közlenmiş patlıcan konservesi tarifimize buradan ulaşabilirsiniz. Patlıcanları közlemenin pratik yolunu da bu tarifte anlatmıştık. Biz acı yemeyi çok sevdiğimizden bir tane de şili biber közleyip içine ekliyoruz, çok güzel oluyor.
közlenmiş patlıcan biber salatası
Közlenmiş patlıcan salatası için gerekli malzemeler
3 adet bostan patlıcanı
4 adet kırmızı kapya biber
2 adet yeşil kapya biber
1 adet şili biber (acı sevenler için)
3-4 diş sarımsak (dövülmüş)
3-4 yemek kaşığı sirke
5 yemek kaşığı zeytinyağı
½ demet maydanoz (temizlenmiş ve kıyılmış )
1 tatlı kaşığı tuz

Közlenmiş patlıcan salatası nasıl yapılır
Patlıcanları ve biberleri közleyelim.
Közlenen sebzelerin kabuklarını soyalım.
Doğrama tahtasının üzerinde közlenmiş sebzeleri doğrayalım.
Dövülmüş sarımsak, zeytinyağı, sirke ve tuzu ekledikten sonra karıştıralım.
babagannuş
patlıcan salatası
Servis tabağına alıp üzerine maydanoz serpip servis edelim.

Yorumlar

en çok okunan tarifler