Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

Taze soğanlı pişi

Taze soğanlı pişi tarifi

Soğanlı pişi
Karbonatlı pişi nasıl yapılır
Kahvaltılık pişi tarifi
Değişik bir kahvaltılık arıyorsanız taze soğanlı pişi tarifimiz tam size göre. Hamur işlerini mümkün olduğu kadar ölçülendirerek yapıyoruz. Ancak yoğurdun sulu veya koyu olması bu tarifimizde un ölçüsünü değiştireceği için hamurun kıvamını unu veya yoğurdu artırarak ayarlanması gerekebilir. Hamur kulak memesinden daha yumuşak bir hamur olması gerekiyor. Hamura şekil verirken elinize yapışmaması için elinizi yağlamanızı öneririz.
Biz minik toplar şeklinde yapmayı tercih ettik, siz zevkinize göre yapın. Zaman darlığından ben pişi hamurunu karbonat kullanarak kabarttım, zamanınız varsa siz hamuru mayalandırarak da yapabilirsiniz. Hatta öylesi daha lezzetli oluyor.
soğanlı pişi
Taze soğanlı pişiTaze soğanlı pişi için gerekli malzemeler

200 ml lik su bardağı ile ölçülendirilmiştir.
5-6 adet taze soğanın sadece yeşil kısımları
½ demet taze nane
2 çorba kaşığı sıvı yağ
3 su bardağı kadar un
1 su bardağı yoğurt
1 tatlı kaşığı karbonat (5 gr)
Tuz
Kızartma için sıvı yağ

5-6 adet soğanın yeşil sap kısımlarını yıkayıp ince doğrayalım.
Taze nane yapraklarını yıkayıp bıçakla kıyalım.
Bir tavada iki çorba kaşığı yağı kızdırıp soğanları hafifçe soteleyelim.
Tavayı soğuması için bir kenara alalım
Bir kaba üç su bardağı unu koyalım ve unun ortasını açıp yoğurt ve karbonatı ekleyelim.
Yeşil soğan, kıyılmış nane ve tuzu da ekledikten sonra hamuru yoğuralım.
Hamurun yumuşak bir kıvamda olması gerekiyor.
Gerekirse yoğurt veya un ekleyerek yumuşak bir kıvama getirelim.
Yoğurduğunuz hamuru parmak köfte şekline getirin. 
Taze soğanlı pişi
soğanlı pişi
Kızgın yağa girince kabarıp top gibi oluyorlar. Hamur yumuşak olduğu için elinize yapışacaktır. Yapışmaması için elimizi yağlayalım.
Tavaya bol yağ koyalım iyice kızınca pişileri atıp kızartalım.

Afiyet Olsun.

Yorumlar

en çok okunan tarifler