Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

tavuk roti tarifi

Tavuk roti;   Fransızca kökenli bir kelime olan roti, aslında bir pişirme tekniğinin adıdır. Pişirilecek malzemenin (et, tavuk, av etleri hatta balık) şiş veya metal çubuklara geçirildikten sonra açık alanda ve kömür ateşinde sürekli çevrilerek pişirilmesi tekniğidir. Roti pişirmede en önemlisi, pişirme ısısı ve süresidir. Pişirilecek malzemenin cinsine ve büyüklüğüne göre ısı ayarlanır. Ancak bizim mutfağımızda (İthal teknikler ve bilgiler her zaman dejenere olmaya müsait olduğu için.) sadece fırında pişirme tekniği gibi algılanmış. Ben de genel kanıya uyarak tarifi bu şekilde veriyorum. 
Siz benim tarifini verdiğim marinadtan farklı bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Hatta tavuk butlarına sadece tereyağı sürerek de rotileyebilirsiniz.
Ben, tavuk rotiye eşlikçi olarak kuzu kulağı katkılı buğday pilavı yaptım, siz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4-6 adet piliç budu 400 gr taze mantar 8-10 adet arpacık soğan 8 diş sarımsak Marinad için: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 çorba kaşığı yoğurt suyu 1 tatl…

Kuzu etli rezene

Rezene yemeği nasıl pişirilir

Etli rezene yemeği tarifi
Rezene otu yemeği
Rezene, fenchel (fençel ya da fennel çok faydalı ve güzel aromalı bir bitkidir. Şişkinliği ve hazımsızlığı giderdiği, mide asidini azaltıcı etkisi olduğu ve boğaz ağrısını azalttığı uzmanlarca belirtilmektedir. Rezene Ege'nin çok sevilen otu arapsaçına (aynı familyadan olduğu için) çok benzemektedir. Arapsaçının yapraklarında bulunan aromatik koku rezenenin kök kısmında yoğunlaşmıştır. Rezenenin ağırlıklı olarak kök kısmı daha çok kullanılmaktadır. Salatada, tavukla, balıkla ve patates püresinde çok güzel oluyor. Geçmiş yıllarda bir İtalyan dostumuz güzel bir zeytinyağlı sos hazırlamıştı, julyen doğradığı rezenelerin kök kısımlarını o sosa batırarak yemiştik. Çok lezzetliydi. Birazdan tarifine geçeceğim kuzu etli rezene bize göre lezzeti mükemmel oluyor. Rezene köklerinin ete verdiği aroma muhteşem. Kuzu etli rezeneyi çelik tencerede pişireceğiniz gibi toprak güveçte de pişirebilirsiniz. Çok lezzetli oluyor.
etli rezene
Kuzu etli rezene

Malzemeler
1 kg rezene (yeşil tül yaprakları alınmış kök ve sap kısmı ağırlıklı)
400 gr orta yağlı kuzu eti (kuşbaşı)
2 adet orta boy havuç (kabukları soyulup kabaca üçe dörde bölünmüş
1 adet kabaca doğranmış Şili biberi (acı sevmeyenler kullanmasın)
1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
1 büyük boy kuru soğan
5-6 çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz

Kuzu etli rezene
etli rezene

Kuzu etli rezene yapılışı

Soğanı yemeklik doğrayıp 2 çorba kaşığı zeytinyağında öldürelim.
Etleri ekleyerek bir iki karıştırdıktan sonra kapağını kapatalım ve suyunu bırakmasını sağlayalım.
Etler suyunu bıraktıktan sonra altını iyice kısarak etler suyunu çekip yumuşayana kadar kendi suyunda pişirelim.
Pilav veya karnıyarık tenceresi türünden geniş ve sığ bir tencereye zeytinyağının kalanını ekleyip kızdıralım ve havuçları ekleyelim.
Bu arada rezenenin kök kısmını elma dilimi şeklinde, sap kısımlarını da 3-4 cm boyunda doğrayalım.
Havuçları bir iki dakika harlı ateşte soteledikten sonra rezenenin sap kısımlarını ekleyelim ve 2-3 dakika daha sotelemeye devam edelim. Şili biberi kullanacaksanız bu aşamada eklemeniz gerekiyor.
Rezenenin kök kısımlarını da ekleyelim ve harmanlayalım.
Kendi suyunda pişirdiğimiz kuzu etini de ekledikten sonra 200 ml (1 su bardağı) kaynar su, tuz ve baharatları ekleyelim.
Kapağını kapattıktan sonra ateşi en kısık hale getirerek 15-20 dakika kapağı kapalı olarak pişirelim ve altını söndürelim.
Kapağını açmadan ılımaya bırakalım ve ılık servis yapalım.
Afiyet olsun.

Etli rezene nasıl yapılır
Kuzu etli rezene yemeği tarifi

Yorumlar

en çok okunan tarifler