Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

tereyağlı mantarlı karides sote

Karides sote

Tereyağlı karides
Karides tarifleri
Balık tarifleri
Bizimkisi birazcık Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi bir şey oldu herhâlde. Şimdi durup dururken neden böyle bir giriş yaptığımı sorduğunuzu duyar gibiyim. Şöyle açıklayayım; ülkemiz üç tarafı denizle çevrili olmasına ve dünyadaki denize kıyısı olan ülkelerin yaklaşık yüzde kırkından daha uzun deniz kıyısına sahip olmasına rağmen ne yazık ki balık üretimi ve tüketimi ölçeklerinde hiç de iç açıcı bir yerde değil. Doğal olarak yeterli balık tüketme alışkanlıkları olmayan bir toplumda karides tarifi paylaşmak böyle bir girişi haklı kılıyor gibi geliyor. Kaldı ki ülkemizde karides, ahtapot, yengeç, midye, istiridye ve istakoz gibi kabuklu deniz ürünlerinin hiç esamisi bile okunmuyor.
Ama tam tersine bizim ailemizde de kabuklu deniz ürünleri balıktan daha çok sevilir durumda. En azından bizim gibi meraklıları için paylaşmayı düşündük ve nefis bir tarif olan tereyağlı karides sote tarifini paylaşıyoruz.
karides sote
tereyağlı mantarlı karides sote
Malzemeler  
500 gr çimçim (minik) karides
250 gr taze kestane mantarı (temizlenmiş ve doğranmış)
1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
50 gr tereyağı
2-3 diş dövülmüş sarımsak
2 çorba kaşığı dolusu kıyılmış dereotu
Bir çimdik karabiber
Bir çimdik toz kırmızıbiber (acı veya tatlı)

Yapılışı

tereyağlı mantarlı karides sote
mantarlı karides sote
Önce karidesleri güzelce temizleyelim.
Karidesleri temizlemek için önce kafalarını koparalım ve kabuklarını soyalım.
Karideslerin sırt kısmında bulunan bağırsağını çıkarmak için baş kısmından kuyruk kısmına doğru hafifçe çizelim ve akan suyun altında yıkayalım.
Karidesleri kâğıt havlu arasına alalım ve hafifçe bastırarak karideslerin nemini alalım.
Tavayı boş olarak kızdırdıktan sonra zeytinyağını ekleyelim.
Hazırladığımız mantarları tavaya alarak sulanmalarına izin vermeden harlı ateşte soteleyelim ve bir kenara alalım.
Anı tavaya nemini aldırdığımız karidesleri atarak karideslerin rengi dönene kadar 1-2 dakika soteleyelim.
Beklettiğimiz mantarları, baharatları ve dereotunu ekleyerek karıştıralım.
Ateşten almadan tereyağını, dövülmüş sarımsağı ve tuzu ekleyerek tereyağı eriyene kadar karıştıralım.
Servis tabağına alarak sıcak sıcak servis yapalım.
Afiyet olsun.

Yorumlar

en çok okunan tarifler