Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

yumurtalı sarmaşık kavurması

Yumurtalı Sarmaşık otu kavurması

Sarmaşık,(acı ot olarak da bilinir) bütün Ege ve Akdeniz havzasında bulunan makiliklerde, özellikle de böğürtlen çalılıklarının dibinde şubat-mart-nisan-mayıs aylarında mevsimsel olarak yeşeren tek yıllık yabani bir bitki. Ancak sadece Ege’de veya Egelilerin yaşadığı bölgelerde yiyecek olarak ve çok da sevilerek tüketilir. Tilki kuyruğu veya tilkişen adlarıyla da bilinen yabani kuşkonmaz ile birlikte karışık kavurması da çok lezzetlidir. 
Acı ot olarak anılmasının sebebi de kendisine has ve zeytin acısına benzeyen bir tadı olması. 

sarmaşık otu kavurması 

Malzemeler

2 demet sarmaşık
4 adet yumurta (çırpılmış)
1 büyük kuru soğan (doğranmış)
1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
1 çay kaşığı acı pul biber (isterseniz)
3 çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz

yumurtalı sarmaşık kavurması yapılışı

Sarmaşıkları bol suda örselemeden güzelce yıkayalım.
Sap tarafından başlayarak kart kısımlarının bitim yerinden tepeye doğru (“çıt” diye kırıldığı noktadan kopararak. Kart kısımlarını atıyoruz) 3-4 cm boyunda elimizle kırarak bölüyoruz. (Bıçak kullanmıyoruz ve doğradıktan sonra yıkamıyoruz.)
Tavaya zeytin yağını koyarak kızdıralım.
Soğanı ekleyerek karamelize olana kadar kavuruyoruz.
Sarmaşıkları ilave ederek beş dakika kadar yüksek ısıda, daha sonra kapak kapatarak düşük ısıda yaklaşık 30 dakika (suyunu bırakıp çekene kadar) pişiriyoruz.
Çırpılmış yumurtayı baharat ve tuzu ekledikten sonra hafifçe karıştırarak pişiriyoruz.

Turşu vs. eşliğinde sıcak olarak servis yapıyoruz.

Yorumlar

en çok okunan tarifler