Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

ege otları 2 - Karışık ot kavurması

Ege otları

Egeli olarak bizlerin otlara karşı sevgisi o kadar derindir ki otları domates veya herhangi bir kuvvetli katkı kullanmadan yalın halleriyle severiz ve öyle pişiririz. Böylece biz de otların doğal karakterlerini olduğu gibi damaklarımızda hissederiz. Üstelik otların çoğunun kekremsi bir lezzeti olmasına rağmen ot yemeklerinde etkili lezzet katkıları (baharat v.s) kullanmayız. Ot yemeklerine alışkın olmayanlar bu tür yemekleri ilk defa yediklerinde genellikle pek beğenmezler. Özellikle Orta Anadolu ve doğusunda hatta Karadeniz de otlardan yapılan yemekler geleneksel olarak pişiriliyor. Fakat Ege'de bunun aksine bu yemekler daha baharatsız, katkısız ve mümkün olduğunca doğaldır.
ege otları
yoğurtlu karışık ot kavurması

Karışık ot kavurması

Malzemeler
Pırasanın yeşil kısımları
Yabani soğan (Alan soğanı veya tarla soğanı)
Arapsaçı
İğnelik (Döngel)
Gelincik
Kazayağı (Kara kazak)
Çakalboğan
Isırgan Otu
Pancar Sapı
Zeytinyağı
Tuz

karışık ot kavurması yapılışı

Süzme yoğurt (biz kese yoğurdu deriz)
Otları yıkayıp doğrayalım. Tavaya zeytin yağını koyup kızdıralım. Yağ kızınca pırasanın yeşil kısımlarını ve yabani soğanı birkaç dakika kavuralım. Sonra diğer otları ilave ediyoruz. Otları kısık ateşte kapak açık olarak sulanmalarına izin vermeden karıştırarak kavuruyoruz. İsteğe bağlı olarak pul biber ekleyiniz. Kavurma hazır olunca sarımsaklı yoğurtla veya sade olarak servis yapıyoruz.
Afiyet olsun.


Yorumlar

en çok okunan tarifler