Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

tavuk roti tarifi

Tavuk roti;   Fransızca kökenli bir kelime olan roti, aslında bir pişirme tekniğinin adıdır. Pişirilecek malzemenin (et, tavuk, av etleri hatta balık) şiş veya metal çubuklara geçirildikten sonra açık alanda ve kömür ateşinde sürekli çevrilerek pişirilmesi tekniğidir. Roti pişirmede en önemlisi, pişirme ısısı ve süresidir. Pişirilecek malzemenin cinsine ve büyüklüğüne göre ısı ayarlanır. Ancak bizim mutfağımızda (İthal teknikler ve bilgiler her zaman dejenere olmaya müsait olduğu için.) sadece fırında pişirme tekniği gibi algılanmış. Ben de genel kanıya uyarak tarifi bu şekilde veriyorum. 
Siz benim tarifini verdiğim marinadtan farklı bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Hatta tavuk butlarına sadece tereyağı sürerek de rotileyebilirsiniz.
Ben, tavuk rotiye eşlikçi olarak kuzu kulağı katkılı buğday pilavı yaptım, siz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4-6 adet piliç budu 400 gr taze mantar 8-10 adet arpacık soğan 8 diş sarımsak Marinad için: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 çorba kaşığı yoğurt suyu 1 tatl…

ege otları 2 - Karışık ot kavurması

Ege otları

Egeli olarak bizlerin otlara karşı sevgisi o kadar derindir ki otları domates veya herhangi bir kuvvetli katkı kullanmadan yalın halleriyle severiz ve öyle pişiririz. Böylece biz de otların doğal karakterlerini olduğu gibi damaklarımızda hissederiz. Üstelik otların çoğunun kekremsi bir lezzeti olmasına rağmen ot yemeklerinde etkili lezzet katkıları (baharat v.s) kullanmayız. Ot yemeklerine alışkın olmayanlar bu tür yemekleri ilk defa yediklerinde genellikle pek beğenmezler. Özellikle Orta Anadolu ve doğusunda hatta Karadeniz de otlardan yapılan yemekler geleneksel olarak pişiriliyor. Fakat Ege'de bunun aksine bu yemekler daha baharatsız, katkısız ve mümkün olduğunca doğaldır.
ege otları
yoğurtlu karışık ot kavurması

Karışık ot kavurması

Malzemeler
Pırasanın yeşil kısımları
Yabani soğan (Alan soğanı veya tarla soğanı)
Arapsaçı
İğnelik (Döngel)
Gelincik
Kazayağı (Kara kazak)
Çakalboğan
Isırgan Otu
Pancar Sapı
Zeytinyağı
Tuz

karışık ot kavurması yapılışı

Süzme yoğurt (biz kese yoğurdu deriz)
Otları yıkayıp doğrayalım. Tavaya zeytin yağını koyup kızdıralım. Yağ kızınca pırasanın yeşil kısımlarını ve yabani soğanı birkaç dakika kavuralım. Sonra diğer otları ilave ediyoruz. Otları kısık ateşte kapak açık olarak sulanmalarına izin vermeden karıştırarak kavuruyoruz. İsteğe bağlı olarak pul biber ekleyiniz. Kavurma hazır olunca sarımsaklı yoğurtla veya sade olarak servis yapıyoruz.
Afiyet olsun.


Yorumlar

en çok okunan tarifler