Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

ege otları 2 - Karışık ot kavurması

Ege otları

Egeli olarak bizlerin otlara karşı sevgisi o kadar derindir ki otları domates veya herhangi bir kuvvetli katkı kullanmadan yalın halleriyle severiz ve öyle pişiririz. Böylece biz de otların doğal karakterlerini olduğu gibi damaklarımızda hissederiz. Üstelik otların çoğunun kekremsi bir lezzeti olmasına rağmen ot yemeklerinde etkili lezzet katkıları (baharat v.s) kullanmayız. Ot yemeklerine alışkın olmayanlar bu tür yemekleri ilk defa yediklerinde genellikle pek beğenmezler. Özellikle Orta Anadolu ve doğusunda hatta Karadeniz de otlardan yapılan yemekler geleneksel olarak pişiriliyor. Fakat Ege'de bunun aksine bu yemekler daha baharatsız, katkısız ve mümkün olduğunca doğaldır.
ege otları
yoğurtlu karışık ot kavurması

Karışık ot kavurması

Malzemeler
Pırasanın yeşil kısımları
Yabani soğan (Alan soğanı veya tarla soğanı)
Arapsaçı
İğnelik (Döngel)
Gelincik
Kazayağı (Kara kazak)
Çakalboğan
Isırgan Otu
Pancar Sapı
Zeytinyağı
Tuz

karışık ot kavurması yapılışı

Süzme yoğurt (biz kese yoğurdu deriz)
Otları yıkayıp doğrayalım. Tavaya zeytin yağını koyup kızdıralım. Yağ kızınca pırasanın yeşil kısımlarını ve yabani soğanı birkaç dakika kavuralım. Sonra diğer otları ilave ediyoruz. Otları kısık ateşte kapak açık olarak sulanmalarına izin vermeden karıştırarak kavuruyoruz. İsteğe bağlı olarak pul biber ekleyiniz. Kavurma hazır olunca sarımsaklı yoğurtla veya sade olarak servis yapıyoruz.
Afiyet olsun.


Yorumlar

en çok okunan tarifler