Ana içeriğe atla

yeni tarif

sübye kızartması tarifi

Sübye tava tarifi;  Kavun çekirdeğinden yapılan, genellikle İzmir’de bilinen bir içecek de sübye olarak adlandırılır. Ama bu tarifim onunla ilgili değil. Bu tarif deniz ürünü olan sübye tarifi. Sübye; (mürekkep balığı) kalamar ve ahtapot gibi kafadan bacaklılar familyasından bir deniz canlısıdır. Hazırlanışı aynen kalamarda olduğu gibidir ve bazılarına göre (bize göre de) kalamardan lezzetlidir.
sübye tava için; Malzemeler: 500 gr sübye 1 şişe maden suyu 1 çay bardağı süt 1çay kaşığı tuz 1 çay kaşığı toz şeker 2 adet yumurta 1 su bardağı mısır unu Kızartmalık yağı Sübye tava nasıl yapılır?Sübyeleri güzelce yıkayıp birer santimetrelik şeritler halinde doğrayalım. Bir kâseye sübyeleri alalım.  Maden suyu, süt, tuz ve şekeri ilave ediniz ve karıştırdıktan sonra buzdolabına alalım ve bir gece (yaklaşık on iki saat) bekletelim. Sübyeleri pişireceğimiz zaman çukur bir tabağa iki adet yumurtayı kırıp çırpalım. Başka bir tabağa mısır ununu koyalım. Bir tavada yağı kızdıralım. Marinadtan çıkardığımız sübyeleri…

ege otları 2 - Karışık ot kavurması

Ege otları

Egeli olarak bizlerin otlara karşı sevgisi o kadar derindir ki otları domates veya herhangi bir kuvvetli katkı kullanmadan yalın halleriyle severiz ve öyle pişiririz. Böylece biz de otların doğal karakterlerini olduğu gibi damaklarımızda hissederiz. Üstelik otların çoğunun kekremsi bir lezzeti olmasına rağmen ot yemeklerinde etkili lezzet katkıları (baharat v.s) kullanmayız. Ot yemeklerine alışkın olmayanlar bu tür yemekleri ilk defa yediklerinde genellikle pek beğenmezler. Özellikle Orta Anadolu ve doğusunda hatta Karadeniz de otlardan yapılan yemekler geleneksel olarak pişiriliyor. Fakat Ege'de bunun aksine bu yemekler daha baharatsız, katkısız ve mümkün olduğunca doğaldır.
ege otları
yoğurtlu karışık ot kavurması

Karışık ot kavurması

Malzemeler
Pırasanın yeşil kısımları
Yabani soğan (Alan soğanı veya tarla soğanı)
Arapsaçı
İğnelik (Döngel)
Gelincik
Kazayağı (Kara kazak)
Çakalboğan
Isırgan Otu
Pancar Sapı
Zeytinyağı
Tuz

karışık ot kavurması yapılışı

Süzme yoğurt (biz kese yoğurdu deriz)
Otları yıkayıp doğrayalım. Tavaya zeytin yağını koyup kızdıralım. Yağ kızınca pırasanın yeşil kısımlarını ve yabani soğanı birkaç dakika kavuralım. Sonra diğer otları ilave ediyoruz. Otları kısık ateşte kapak açık olarak sulanmalarına izin vermeden karıştırarak kavuruyoruz. İsteğe bağlı olarak pul biber ekleyiniz. Kavurma hazır olunca sarımsaklı yoğurtla veya sade olarak servis yapıyoruz.
Afiyet olsun.


Yorumlar

en çok okunan tarifler