Ana içeriğe atla

yeni tarif

sübye kızartması tarifi

Sübye tava tarifi;  Kavun çekirdeğinden yapılan, genellikle İzmir’de bilinen bir içecek de sübye olarak adlandırılır. Ama bu tarifim onunla ilgili değil. Bu tarif deniz ürünü olan sübye tarifi. Sübye; (mürekkep balığı) kalamar ve ahtapot gibi kafadan bacaklılar familyasından bir deniz canlısıdır. Hazırlanışı aynen kalamarda olduğu gibidir ve bazılarına göre (bize göre de) kalamardan lezzetlidir.
sübye tava için; Malzemeler: 500 gr sübye 1 şişe maden suyu 1 çay bardağı süt 1çay kaşığı tuz 1 çay kaşığı toz şeker 2 adet yumurta 1 su bardağı mısır unu Kızartmalık yağı Sübye tava nasıl yapılır?Sübyeleri güzelce yıkayıp birer santimetrelik şeritler halinde doğrayalım. Bir kâseye sübyeleri alalım.  Maden suyu, süt, tuz ve şekeri ilave ediniz ve karıştırdıktan sonra buzdolabına alalım ve bir gece (yaklaşık on iki saat) bekletelim. Sübyeleri pişireceğimiz zaman çukur bir tabağa iki adet yumurtayı kırıp çırpalım. Başka bir tabağa mısır ununu koyalım. Bir tavada yağı kızdıralım. Marinadtan çıkardığımız sübyeleri…

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi

  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.

  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım. 
  Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak tadına göre etli yemek yaparak sofralarını zenginleştirir.
yumurtalı gelincik kavurması
yumurtalı gelincik otu kavurması

Yumurtalı  gelincik otu kavurması için

Malzemeler
500 gr gelincik otu
1 adet pırasa (yeşil yaprakları ile birlikte)
1 tutam arapsaçı veya rezene yaprağı (isteğe bağlı)
3-4 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
1 çay kaşığı pul biber (acı veya tatlı opsiyonel)
Tuz
Taze çekilmiş karabiber

yumurtalı gelincik kavurması yapılışı

yumurtalı gelincik kavurması
yumurtalı gelincik otu kavurması
Otları çok güzel yıkıyoruz ve sirkeli suda ya da bir-iki damla klor eklediğimiz suda en az yarım saat bekletiyoruz.
Otları sirkeli veya ilaçlı sudan aldıktan sonra son bir kez yıkıyoruz ve suyunu iyice süzüyoruz.
Mümkünse-eğer varsa-sebze kurutma aparatında iyice kurutuyoruz.
Otları kabaca doğruyoruz.
Pırasayı ince ince kıyıyoruz.  
Tavada zeytinyağını kızdırıyoruz.
Yağımız kızınca pırasayı bir kaç dakika kavuruyoruz.
Sonra doğradığımız gelinciği ve eğer kullanacaksak arapsaçını ekliyoruz.  
Otlarımızı kısık ateşte kapak açık olarak sulanmalarına izin vermeden karıştırarak kavuruyoruz.
Karabiberi ve tuzu ekledikten sonra istersek pul biber ekliyoruz.
Yumurtaları kavurmanın üstüne kırıyoruz. İstersek yumurtayı karıştırarak, istersek de göz yumurta şeklinde bırakarak yumurtalar pişene kadar bekliyoruz.
Kavurmamız hazır olunca ılıdıktan servis yapıyoruz.
Afiyet olsun.

Yorumlar

en çok okunan tarifler