Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

kıymalı enginar dolması

Kıymalı enginar dolması tarifi;

enginar dolması
kıymalı enginar dolması
Dolmasından reçeline, turşusundan zeytinyağlısına daha birçok şekilde tüketiyoruz enginarı. Hepsi de birbirinden lezzetli olan bu hazırlanış biçimleri ege insanının doğanın verdikleriyle nasıl bir bağ oluşturduğunun en güzel örneklerinden biri. Saplarından yapılan tarator ve salataları da sayarsak liste uzayıp gidiyor.

enginar tarlası
Resim yazısı ekle

Ege insanı enginara olan saygısını enginar adına düzenlenen festivalle de gösteriyor. Her yıl İzmir’in Urla ilçesinde düzenlenen enginar festivali  tam bir karnaval havasında geçiyor.


Enginar bir sağlık hazinesi olmasının yanında tam bir lezzet harikasıdır da. Gonca halinde alınıp hazırlanması biraz zahmetli olsa da emeklere değer. Siz, ben uğraşamam diyorsanız, tüm Ege ve Marmara bölgelerinde semt pazarlarında temizlenerek pişirilmeye hazır taze enginarlar satılmakta. Hiç olmadı dondurulmuş veya konserve olarak bütün büyük marketlerde bulunuyor.
Enginardaki cynarin maddesi, karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlıyor. Sırf bu özelliği nedeniyle bile tam bir şifa kaynağı enginar. Ayrıca bol miktarda A ve B vitaminleri içeriyor.

Enginar dolması için; 

Malzemeler 4 kişilik
8 adet enginar
¼ su bardağı sızma zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1 limonun suyu
1 su bardağı su
Dolgu harcı için malzemeler
1 su bardağı pirinç
300 gr yağsız dana kıyması
½ su bardağı sızma zeytinyağı
500 gr Kuru soğan (balık pulu şeklinde doğranmış)
1 çorba kaşığı domates salçası (veya 1 su bardağı domates püresi)
1 çay kaşığı karabiber
2 çay kaşığı tuz
1 demet maydanoz (ince kıyılmış)
2 çorba kaşığı ince kıyılmış dereotu
2 çorba kaşığı kıyılmış taze nane
1 çay bardağı su

Kıymalı enginar dolması yapılışı;

İşe enginarları hazırlamakla başlıyoruz. Büyükçe bir çukur kabın içine musluk suyu dolduruyoruz ve limon suyunun yarısını ekliyoruz. Enginarların sapını keskin bir bıçakla iyice dipten kesiyoruz ve en dışlarındaki sert ve kart yaprakları koparıp atıyoruz. Enginar kellelerinin uç kısımlarını keserek düz bir hale getirdikten sonra göbeklerindeki yaprakları kopararak çıkarıyoruz. Enginarların kalbindeki tüylü kısımları da bir tatlı kaşığı yardımıyla kazıyarak temizleyip hiç vakit kaybetmeden hazırladığımız limonlu suyun içine atıyoruz. Enginarlar çekirdekleri çıkarılmış dolmalık biber gibi kalacak.
Enginarların temizliği bittikten sonra büyükçe bir tencerede üzerlerini örtecek kadar su ve yarım limonun suyunu da ekleyerek haşlıyoruz. (Pişmesini kontrol için enginarların göbeğine sivri uçlu bir bıçak rahat batıyorsa pişmişler ve doldurulmaya hazırlar demektir.) Soğumaları için haşlama suyundan çıkararak bir kenara alıyoruz.
Bu arada harç için pirinci 3-4 su yıkayıp süzelim. Harç malzemelerinin (bir çay bardağı su ve zeytinyağı dahil) hepsini çukur bir kaba alıp ve güzelce harmanlıyoruz. Hazırladığımız harçla enginarların içini gevşek bir şekilde dolduruyoruz. Uygun bir tencereye enginarları (pişerken enginar yapraklarının açılıp dağılmaması için) sıkı bir şekilde yerleştirelim. Bir bardak suyu, ¼ bardak zeytinyağını ve limon suyunun kalan kısmını ekleyerek otuz dakika kadar kısık ateşte pişirelim ve ılıdıktan sonra servis yapalım.

kıymalı enginar dolması
enginar dolması
Afiyet olsun

Yorumlar

en çok okunan tarifler