Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

çığırtma nasıl yapılır

Çığırtma tarifi

Patlıcan çığırtma, İzmir’in Bergama ilçesi ve yöresine ait yöresel bir yemek olmasına karşın hemen hemen bütün Ege’de bilinip yapılmaktadır. Yemeğin özü bütün olarak ve boydan boya yarılarak kızartılmış patlıcan ve biberlerin taze domates sosuyla doldurularak pişirilmesidir. Çığırtma adının kaynağı ise patlıcan ve biberlerin kızartılması esnasında çıkardıkları sesten geldiği söylenmektedir.
Soğutulduktan sonra istendiği anda tüketilebilmesi nedeniyle tam bir yaz sofrası ve ara öğün yemeğidir.

çığırtma

Çığırtma aynı zamanda kartalın kanat kemiğinden yapılan üflemeli bir çalgıya verilen ad. Genellikle doğu Toros dağlarını mesken tutmuş göçerler tarafından keçi sürülerinin yönlendirilip yönetilmesi amacıyla kullanılmakta… Unutulmaya yüz tutmuş bu halk çalgısı konumuzun dışında.
Onun için biz yemek olan çığırtmanın tarifine geçelim.

Malzemeler
6 adet kemer patlıcanı
6 adet çarliston biber
500 gr domates (soyulmuş, doğranmış)
6-7 diş sarımsak
5 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı üzüm sirkesi veya koruk suyu
Taze çekilmiş karabiber
1 çay kaşığı kuru nane (isterseniz)
1 çay kaşığı toz şeker
Tuz

Çığırtma yapılışı

Patlıcanların sapını keserek alacalı olarak soyuyoruz.
Patlıcanların bir ucundan diğer ucuna spiral şeklinde sürekli döndürerek bıçakla fazla derin olmayacak şekilde çiziyoruz. (Amaç, her tarafının eşit ve dengeli pişmesidir)
Büyükçe bir tavaya zeytinyağını koyduktan sonra patlıcanları yerleştiriyoruz.
Biberlerin de saplarını kestikten sonra patlıcanların aralarına yerleştiriyoruz.
Zaman zaman çevirerek kapağı kapalı olarak biber ve patlıcanların her tarafı kızarana kadar pişiriyoruz.
Patlıcanların üzerine domatesi, sarımsakları, koruk suyunu ve baharatlarla tuzu da ekledikten sonra kapağını kapatarak kısık ateşte yaklaşık otuz dakika pişiriyoruz.
Ilık olarak veya soğuk olarak servis yapıyoruz.


Yorumlar

en çok okunan tarifler