kumkat nedir, reçeli nasıl yapılır?

Kumkat (veya kamkat) reçeli tarifi; 

Ülkemizde genelde süs bitkisi olarak yetiştirildiği için meyvesini temin etmek pek mümkün olmuyor. Yani pazarlarda veya marketlerde satılmıyor ama hobi ve süs amaçlı yetiştirenler meyvesini alabiliyor. Taze olarak tüketimi hemen hemen hiç tercih edilmiyor kanımca. Ama reçeli harika oluyor. Kumkoat Reçelinin yapımı çok kolay olmasına karşın, hazırlanmasında sadece meyvenin çekirdeklerinin çıkarılması biraz zaman alıyor. Kamkat(Kumkoat), reçel ve marmelat yapımından başka meyve suyu, şekerleme, kek, pasta yapımında da kullanılıyormuş.  Ben kamkat (Kumkoat) reçelini ilk defa yaptım ve tahminlerimin ötesinde çok beğendik. Eğer meyveyi temin etme olanağınız varsa mutlaka denemenizi öneriyorum.

kumkat nedir

Turunçgiller ailesinin küçük mücevheri Kumkat, biçim olarak limona, rengi portakala benziyor. Doğu Asya ve Çin'de doğal olarak yetişiyormuş. Kumkat bütün olarak kabuğuyla birlikte yenebiliyor. Limonla turunç arası acı-ekşi-tatlı bir lezzete sahip.


Kamkat reçeli yamak için malzemeler
1 kg kamkat (kumkuat)
1 kg toz şeker
2-3 adet karanfil ya da 1 küçük tarçın çubuğu (isteğe bağlı)

Kumkat reçeli yapılışı

Meyveleri güzelce yıkayın ve süzün.
Meyveleri ortadan ikiye yarın ve sivri uçlu bir bıçak veya bir kürdan yardımıyla çekirdeklerini çıkarın. (Meyvelerin bütün kalmasını istiyorsanız tam olarak ikiye ayırmayın sadece ikiye yarın.)
Çekirdeklerin temizlenmesi esnasında uygun büyüklükte bir tencereye su doldurarak kaynatın.
Çekirdeklerini temizlediğiniz meyveleri kaynamakta olan suya atın ve tekrar kaynamaya başladıktan en fazla üç dakika sonra kevgir yardımıyla meyveleri alarak soğuk suya atın ve soğumalarını sağlayarak pişmelerini durdurun.
Bu aşamayı üç kere tekrarlayın.


kumkat  reçeli

Üçüncü aşamanın sonunda meyveleri iyice süzün ve reçeli pişireceğiniz kaba alın. Eğer ekleyecekseniz karanfil ya da tarçın çubuğunu da tencereye ekleyin.
Şekerin tamamını haşlamış ve tencereye almış olduğunuz kamkatların üzerine dökün ve kapağını kapatarak şeker tamamen eriyip sulanana kadar bu şekilde bir kenarda bekletin. (Bu süre yaklaşık on iki saat sürüyor. Yani haşlama ve şekere yatırma işlemini akşamdan yapıp reçeli sabah pişirmek uygun oluyor)
Bekleme süresinin sonunda tencereyi ateşe koyarak kısık ateşte reçel kıvamını alana kadar kaynatın. (Yaklaşık otuz dakika)
Soğuduktan sonra arınık kavanozlara doldurun ve afiyetle tüketin.


Not: eğer eklemişseniz karanfil veya tarçın çubuğunu çıkarmanıza gerek yok, kavanozda kalırsa daha zengin bir hoş koku veriyor.
Bu reçeli meyveleri hiç kesmeden tüm olarak da hazırlayabilirsiniz. Ancak o zaman meyvelerin birkaç yerinden kürdanla delinmesi gerekiyor. Kamkat reçelini bu şekilde yaparsanız biraz daha acımsı olur ve yerken içindeki çekirdekler rahatsız edici olabilir. Tercih sizin.

Yorumlar

fazlasını goooooogle'dan BUL

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde lahmacun hamuru ve lahmacun içi nasıl hazırlanır

Kahvaltılık Domates Sos Tarifi

Közlenmiş Patlıcan Konservesi

Yağlı Biber Turşusu

Evde siyah zeytin yapımı tarifi

Domatesli Biber Turşusu

Turşu Nasıl Yapılır

Napoliten Sos- ( İtalyan Sosu)

mürdüm eriği reçeli tarifi

Zeytinyağlı Yaprak Sarması - Taze Asma Yaprağı Sarması