Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

tavuk roti tarifi

Tavuk roti;   Fransızca kökenli bir kelime olan roti, aslında bir pişirme tekniğinin adıdır. Pişirilecek malzemenin (et, tavuk, av etleri hatta balık) şiş veya metal çubuklara geçirildikten sonra açık alanda ve kömür ateşinde sürekli çevrilerek pişirilmesi tekniğidir. Roti pişirmede en önemlisi, pişirme ısısı ve süresidir. Pişirilecek malzemenin cinsine ve büyüklüğüne göre ısı ayarlanır. Ancak bizim mutfağımızda (İthal teknikler ve bilgiler her zaman dejenere olmaya müsait olduğu için.) sadece fırında pişirme tekniği gibi algılanmış. Ben de genel kanıya uyarak tarifi bu şekilde veriyorum. 
Siz benim tarifini verdiğim marinadtan farklı bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Hatta tavuk butlarına sadece tereyağı sürerek de rotileyebilirsiniz.
Ben, tavuk rotiye eşlikçi olarak kuzu kulağı katkılı buğday pilavı yaptım, siz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4-6 adet piliç budu 400 gr taze mantar 8-10 adet arpacık soğan 8 diş sarımsak Marinad için: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 çorba kaşığı yoğurt suyu 1 tatl…

Egenin ot yemekleri 1 - Radika salatası

radika salatası

Ege mutfağının dayanılmaz hafifliği ve egenin incisi OtYemekleri;
Ege mutfağının da içinde sayıldığı Akdeniz beslenme piramidinde her gün yenmesi gerekenler içinde otlar ve zeytinyağı vardır. Dünya Gıda Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalarda, en sağlıklı ve doğru beslenmenin Akdeniz ve Ege kıyıları ile Girit'te olduğunu saptanmıştır. Otlarla beslenmede özellikle antioksidan değeri taşıyanlar büyük önem taşır. İşte bu otların tüketilmesi çok önemlidir. Radika, hindi bağı, hardal otu bu tür otlara örnektir. Bir de ürik asit toplanmasını engelleyen otlar vardır. Eşek helvası, yabani kuşkonmaz bu tür otlara örnektir. Bu otlar da vücut için çok yararlıdır. Özellikle enginar ve baklayı yan yana tükettiğinizde karaciğerinizi temizlemiş olursunuz.

RADİKA (kara hindiba) SALATASI

Hindiba olarak da bilinir. Böbreklere çok yararlı olduğu, taş düşürmek için suyu içildiği biliniyor. Haşlanıp zeytinyağı, limon, sarımsak ile tatlandırıldıktan sonra dünyanın en lezzetli salatalarından birine dönüşen ottur.

RADİKA SALATASI
RADİKA (kara hindiba) SALATASI
Malzemeler

500 gr radika
4 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
1 çay bardağı turunç suyu (yoksa 3 çorba kaşığı üzüm sirkesi)
4 adet taze sarımsak (yeşil yaprakları ile birlikte ince doğranmış)
Pul biber (isterseniz)
Tuz

radika salatası yapılışı

Radikaları güzelce temizleyerek bol suda yıkayalım. Dış yapraklarının kötü olanlarını atalım. Büyük bir haşlama tenceresinde kaynamakta olan tuzlu suda 3-4 dakika haşlayalım. Haşlandıktan sonra delikli kepçe ile buzlu soğuk suyun içine alıp şokluyoruz ki pişmesi dursun ve renklerini kaybetmesinler. Radikayı soğuttuktan sonra süzerek servis tabağına alıyoruz. Çukur bir kapta yağ, turunç suyu, tuz ve kıyılmış sarımsakları karıştırarak sosu hazırlıyoruz. Haşlanmış radikanın üstüne dökerek servis yapıyoruz. Eğer salatayı hemen tüketmeyeceksek soslamadan saklıyoruz ve yiyeceğimiz zaman sosluyoruz ki salatanın rengi sararmasın.
Afiyet olsun.

Yorumlar

en çok okunan tarifler