Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

Egenin ot yemekleri 1 - Radika salatası

radika salatası

Ege mutfağının dayanılmaz hafifliği ve egenin incisi OtYemekleri;
Ege mutfağının da içinde sayıldığı Akdeniz beslenme piramidinde her gün yenmesi gerekenler içinde otlar ve zeytinyağı vardır. Dünya Gıda Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalarda, en sağlıklı ve doğru beslenmenin Akdeniz ve Ege kıyıları ile Girit'te olduğunu saptanmıştır. Otlarla beslenmede özellikle antioksidan değeri taşıyanlar büyük önem taşır. İşte bu otların tüketilmesi çok önemlidir. Radika, hindi bağı, hardal otu bu tür otlara örnektir. Bir de ürik asit toplanmasını engelleyen otlar vardır. Eşek helvası, yabani kuşkonmaz bu tür otlara örnektir. Bu otlar da vücut için çok yararlıdır. Özellikle enginar ve baklayı yan yana tükettiğinizde karaciğerinizi temizlemiş olursunuz.

RADİKA (kara hindiba) SALATASI

Hindiba olarak da bilinir. Böbreklere çok yararlı olduğu, taş düşürmek için suyu içildiği biliniyor. Haşlanıp zeytinyağı, limon, sarımsak ile tatlandırıldıktan sonra dünyanın en lezzetli salatalarından birine dönüşen ottur.

RADİKA SALATASI
RADİKA (kara hindiba) SALATASI
Malzemeler

500 gr radika
4 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
1 çay bardağı turunç suyu (yoksa 3 çorba kaşığı üzüm sirkesi)
4 adet taze sarımsak (yeşil yaprakları ile birlikte ince doğranmış)
Pul biber (isterseniz)
Tuz

radika salatası yapılışı

Radikaları güzelce temizleyerek bol suda yıkayalım. Dış yapraklarının kötü olanlarını atalım. Büyük bir haşlama tenceresinde kaynamakta olan tuzlu suda 3-4 dakika haşlayalım. Haşlandıktan sonra delikli kepçe ile buzlu soğuk suyun içine alıp şokluyoruz ki pişmesi dursun ve renklerini kaybetmesinler. Radikayı soğuttuktan sonra süzerek servis tabağına alıyoruz. Çukur bir kapta yağ, turunç suyu, tuz ve kıyılmış sarımsakları karıştırarak sosu hazırlıyoruz. Haşlanmış radikanın üstüne dökerek servis yapıyoruz. Eğer salatayı hemen tüketmeyeceksek soslamadan saklıyoruz ve yiyeceğimiz zaman sosluyoruz ki salatanın rengi sararmasın.
Afiyet olsun.

Yorumlar

en çok okunan tarifler