Ana içeriğe atla

yeni tarif

ege'nin ot yemekleri 3 - yumurtalı gelincik otu kavurması

yumurtalı gelincik otu kavurması tarifi  Çeşitleriyle mutfaklara zenginlik katar Ege'nin otları. Ege insanının doğada kendiliğinden yetişen ot çeşitlerine karşı ilgisini, otlarla hazırlanmış salata ve yemeklerin ününü bilmeyen yoktur. Öyle ki İzmir'e dışarıdan gelen birine "ne yiyeceksin" diye sorduğunuzda, sayacaklarından biri de otlardan yapılan salatadır, otlu börek ya da otlu gözleme dir.
  Ege otları arasında radika, cibez, şevket-i bostan, deniz börülcesi, arapsaçı, turp otu, hardal otu, bambul, dağlama, eşek dikeni, eşek marulu, kazayağı, kenger, hindiba, gelincik, marata, tarla çakısı, tarla çivisi, kışkış, köremen, sakız, su teresi,  labada, sinirotu, helvacık veya eşek helvası, kuşkonmaz, istifno ve yaban enginarı yer alıyor. Bunlar şu an aklıma gelip de sayabildiklerim. sayamadıklarım küsmez umarım.    Bunlardan oluşan lezzetler ise tarif edilemeyecek kadar çoktur. Bazılarımız bu otları Ege'nin meşhur zeytinyağları ile pişirirken, bazılarımız da damak ta…

Semizotu Yemeği

Semizotu Yemeği Tarifi
Zeytinyağlı Semizotu Yemeği
Pirinçli Semizotu Yemeği
Semizotu Borani
Semiz Otu Yemekleri

Semizotu yemeğini zeytinyağlı ve pirinçli olarak pişirdik. Bahçelerde kendiliğinden yetişen yabani semizotuna soğukluk da denir. Mayhoş tadı ile çok sevilen tarımı yapılan semizotunu satın alırken bitkinin tepesinde tohum ve çiçek olmamasına dikkat etmeliyiz.  Eğer çiçeklenme varsa onları kullanmayıp koparıp atmalıyız. Semizotunun yaprakları diri olmalıdır. Semizotunun daha çok dayanması için köklü satılmaktadır. Köklerinde toprak vardır ve dayanması için nemli tutulur. Kullanmadan önce topraklı kısımlarını keslim ve saplarıyla beraber iyice yıkadıktan sonra bir süre de sirkeli suda bekletelim. Biz semizotu yemeğine su koymuyoruz kendi suyunda pişiyor. Düşük kalorili semizotundan diyet menüleri hazırlarken de yararlanmak gerekir. Semizotu yemeğini kıymalı olarak da pişirebilirsiniz. Semizotunu çiğ olarak tüketmek isterseniz semizotunun yapraklarından salatası çok güzel olur. Salatayı yaparken oksitlenmemesi için yaprakları elle koparıp bıçak kullanmamalıyız.

Semizotu Salatası


Bizim semizotu salatası tarifimize buradan  ulaşabilirsiniz. 
Semizotu Sapı Taratoru


Semizotunun saplarını ne yapacağım derseniz de çok güzel bir semizotu sapı taratoru tarifimiz var. Tarife  buradan ulaşabilirsiniz.

semizotu boranisi
semizotu boranisi

Semizotu yemeği için malzemeler
500 gr taze semizotu
1 büyük soğan
3 çorba kaşığı pirinç (yıkanmış)
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı karabiber
Tuz


Semizotu yemeği nasıl yapılır
Semizotunu iyice yıkayıp suyunu süzdürelim. Sirkeli suda bekletelim. Kabaca doğrayalım. Bir tencerede zeytinyağını kızdıralım soğanları ilave edip sarartalım. Semizotunu ilave edelim. Yıkanmış süzülmüş pirinci ilave edelim ve tencerenin kapağını kapatıp yirmi dakika kadar pişirelim. Biz sarımsaklı yoğurt eşliğinde servis ediyoruz. Çok lezzeti oluyor tavsiye ederiz. Afiyet Olsun.

Semizotunun Faydaları:

Omega-3 kaynağıdır.
Kalp sağlığını koruyucudur.
İdrar söktürücüdür. (Özellikle mesane rahatsızlıklarında faydalı)
Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir.


Semizotunun faydaları için Doç. Dr. Ayşe Emre Şifalı Bitkiler ve Vitaminler Kitabı kaynak olarak kullanılmıştır.

Yorumlar

en çok okunan tarifler