Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

yumurtalı ekmek

Yumurtalı ekmek tarifi; 

Yumurtalı ekmek; Tatil kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden...
Tatillerin en keyifli anları herhalde sabah geç kahvaltıları olsa gerek. Bu bizim evde böyle. Tatil geç kahvaltılarını çeşitlendirmek en keyif aldığım şeylerden biridir benim için. Kâh yumurtalı ekmek kâh farklı katkılarla tatlandırılmış omlet çeşitleri ya da poğaça, börek, pişi gibi hamur işleri. Zaten her hafta sonu bir farklı lezzet denesem bütün yıl pazar kahvaltılarımızı şenlendirmiş ev halkının mutluluğuna mutluluk katmış oluyorum. Onların mutluluğu benim de mutluluğumu katmerliyor.

yumurtalı ekmek
Bizim evde ekmeği tam buğday unuyla kendimiz pişirdiğimiz için ben tam buğday ekmeği kullandım. Siz ister tost ekmeği kullanın ister somun ekmek kullanın ama tarif hepsi için aynı. Çırpılmış yumurtaya kendinize göre farklı katkılar ekleyerek farklı lezzetler yakalayabilirsiniz.
Malzeme listesi
8 dilim Ekmek
3 adet Yumurta
½ çay bardağı zeytinyağı.
1 çay bardağı tereyağı
2 çorba kaşığı süt
Tuz, karabiber

Yumurtalı ekmek yapılışı:

yumurtalı ekmek

Yumurtaları çukur bir kaba kırıp çırpalım.
Süt, tuz ve karabiberi yumurtaya ekleyip karıştıralım.
Tavaya zeytin yağını ve tere yağını koyup orta ısıda kızdıralım.
Ekmeklerin her iki yüzünü de yumurta karışımına batırıp tavada kızartalım.
Daha hafif ve daha ekonomik olmasını isterseniz ekmeklerin tek tarafını yumurtaya batırıp kızartabilirsiniz. 
Afiyet olsun.

Yorumlar

en çok okunan tarifler