Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

Kurban Bayramında Alınabilecek En Güzel Hediye

Kurban Bayramı’nda sevdiklerinizi ziyaret ederken, yıllar boyunca kullanabilecekleri pratik bir hediye de vermeye ne dersiniz? Yalnız uyarayım; bu hediye o kadar güzel ve kullanışlı ki, kendinize saklamak isteyebilirsiniz! Derin dondurucular son derece faydalı cihazlar ve özellikle Kurban Bayramı gibi dönemlerde büyük bir sorunu çözüyorlar: Uzun süreli gıda depolama. Geçen bayram bir derin dondurucu kullanmanın ne denli önemli olduğunu anladım, zira etlerimin çoğunu (bozulmasınlar diye) hemen tüketmek, tüketemediklerimi de dağıtmak zorunda kaldım. Buzdolapları uzun süreli gıda depolamak için uygun bir çözüm değil, en fazla bir hafta içinde et tüm tazeliğini yitiriyor, hatta bozulmaya başlıyor. Derin dondurucular ile böyle tanıştım ve uzun bir araştırmadan sonra, tercihimi yatay derin dondurucu modellerinden yana kullandım. Yatay olmaları kapaklarının üst kısımda olması anlamına geliyor. Bu tasarım son derece kullanışlı ve pratik: Muazzam bir kullanım rahatlığı ve depolama alanı yaratıy…

güneşte şeftali reçeli nasıl yapılır?

Güneşte kolay şeftali reçeli tarifi;  

Kolay şeftali reçeli yapmak olarak kabul edebileceğimiz bu yöntemde kullandığınız meyvenin kalitesi, reçel yapmaya uygun olup olmadığı da önemlidir. Ben tarifimde sarı yarma olarak tabir edilen “Davutlar Şeftalisi” kullandım ve sonuç harika...

Güneşte kolay şeftali reçeli

Güneşte kolay şeftali reçeli nasıl yapılır.

Kullandığınız meyvelerin doğal renklerinin bozulmadan reçel haline getirilmesi mümkün olan bu yöntemde, reçelin olgunlaşması reçel kabınızın gün içerisinde güneş aldığı süreye bağlıdır. Bu yılki sıcaklara bakarsak yaklaşık bir haftada reçeliniz hazır hale gelir. Yalnız bu süre içinde hijyen açısından reçelinizi hiç karıştırmamalısınız.  Ayrıca reçel kabınızı şeffaf bir kapakla kapatarak toz ve partiküllerden korumalısınız. Ayrıca reçeldeki sıvıların buharlaşması ile kapakta oluşan su damlacıklarının reçelin içine geri düşmemesi için kapağı çok dikkatli açarak zaman zaman kurulanması gerekiyor.
Merak edenler ve bilmeyenler için güneşte şeftali reçeli tarifini paylaşıyorum...
Şeftali reçeli için;
Malzemeler
1 kg şeftali (çok yumuşak olmayan hafif ham olanlar daha iyi sonuç veriyor.)
750 gr toz pancar şekeri
1 adet tarçın çubuğu
2-3 tane karanfil
3-4 damla limon suyu

Güneşte kolay şeftali reçeli

Güneşte şeftali reçeli yapılışı

Şeftalileri güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını soyuyoruz.
Çekirdeklerini çıkardıktan sonra her-bir şeftaliyi sekiz adet elma dilimi şeklinde doğruyoruz.
şeftali reçeli

Doğranmış şeftalileri reçeli kaynatacağımız kaba alarak toz şekeri üzerine döküyoruz.
Üzerini strech filmle kapatarak şeftaliler suyunu salana kadar akşamdan sabaha bekletiyoruz.


Tarçın çubuğu ve karanfili ekleyerek kaynamaya başlayana kadar harlı ateşte, kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte yaklaşık on-on beş dakika kadar kaynatıyoruz.
Bu süre içerisinde zaman zaman reçelin üzerinde biriken köpükleri kevgir ile almamız gerekiyor.
Pişme süresi dolmadan 1-2 dakika önce limon suyunu ekliyoruz ve kapaklı bir cam tencereye alarak reçel kıvamını alana kadar güneşte bekletiyoruz.
Afiyet olsun

şeftali reçeli
şeftali reçeli tarifi
şeftali reçeli tarifleri
kolay şeftali reçeli

Yorumlar

en çok okunan tarifler