Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

tavuk roti tarifi

Tavuk roti;   Fransızca kökenli bir kelime olan roti, aslında bir pişirme tekniğinin adıdır. Pişirilecek malzemenin (et, tavuk, av etleri hatta balık) şiş veya metal çubuklara geçirildikten sonra açık alanda ve kömür ateşinde sürekli çevrilerek pişirilmesi tekniğidir. Roti pişirmede en önemlisi, pişirme ısısı ve süresidir. Pişirilecek malzemenin cinsine ve büyüklüğüne göre ısı ayarlanır. Ancak bizim mutfağımızda (İthal teknikler ve bilgiler her zaman dejenere olmaya müsait olduğu için.) sadece fırında pişirme tekniği gibi algılanmış. Ben de genel kanıya uyarak tarifi bu şekilde veriyorum. 
Siz benim tarifini verdiğim marinadtan farklı bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Hatta tavuk butlarına sadece tereyağı sürerek de rotileyebilirsiniz.
Ben, tavuk rotiye eşlikçi olarak kuzu kulağı katkılı buğday pilavı yaptım, siz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4-6 adet piliç budu 400 gr taze mantar 8-10 adet arpacık soğan 8 diş sarımsak Marinad için: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 çorba kaşığı yoğurt suyu 1 tatl…

güneşte şeftali reçeli nasıl yapılır?

Güneşte kolay şeftali reçeli tarifi;  

Kolay şeftali reçeli yapmak olarak kabul edebileceğimiz bu yöntemde kullandığınız meyvenin kalitesi, reçel yapmaya uygun olup olmadığı da önemlidir. Ben tarifimde sarı yarma olarak tabir edilen “Davutlar Şeftalisi” kullandım ve sonuç harika...

Güneşte kolay şeftali reçeli

Güneşte kolay şeftali reçeli nasıl yapılır.

Kullandığınız meyvelerin doğal renklerinin bozulmadan reçel haline getirilmesi mümkün olan bu yöntemde, reçelin olgunlaşması reçel kabınızın gün içerisinde güneş aldığı süreye bağlıdır. Bu yılki sıcaklara bakarsak yaklaşık bir haftada reçeliniz hazır hale gelir. Yalnız bu süre içinde hijyen açısından reçelinizi hiç karıştırmamalısınız.  Ayrıca reçel kabınızı şeffaf bir kapakla kapatarak toz ve partiküllerden korumalısınız. Ayrıca reçeldeki sıvıların buharlaşması ile kapakta oluşan su damlacıklarının reçelin içine geri düşmemesi için kapağı çok dikkatli açarak zaman zaman kurulanması gerekiyor.
Merak edenler ve bilmeyenler için güneşte şeftali reçeli tarifini paylaşıyorum...
Şeftali reçeli için;
Malzemeler
1 kg şeftali (çok yumuşak olmayan hafif ham olanlar daha iyi sonuç veriyor.)
750 gr toz pancar şekeri
1 adet tarçın çubuğu
2-3 tane karanfil
3-4 damla limon suyu

Güneşte kolay şeftali reçeli

Güneşte şeftali reçeli yapılışı

Şeftalileri güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını soyuyoruz.
Çekirdeklerini çıkardıktan sonra her-bir şeftaliyi sekiz adet elma dilimi şeklinde doğruyoruz.
şeftali reçeli

Doğranmış şeftalileri reçeli kaynatacağımız kaba alarak toz şekeri üzerine döküyoruz.
Üzerini strech filmle kapatarak şeftaliler suyunu salana kadar akşamdan sabaha bekletiyoruz.


Tarçın çubuğu ve karanfili ekleyerek kaynamaya başlayana kadar harlı ateşte, kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte yaklaşık on-on beş dakika kadar kaynatıyoruz.
Bu süre içerisinde zaman zaman reçelin üzerinde biriken köpükleri kevgir ile almamız gerekiyor.
Pişme süresi dolmadan 1-2 dakika önce limon suyunu ekliyoruz ve kapaklı bir cam tencereye alarak reçel kıvamını alana kadar güneşte bekletiyoruz.
Afiyet olsun

şeftali reçeli
şeftali reçeli tarifi
şeftali reçeli tarifleri
kolay şeftali reçeli

Yorumlar

en çok okunan tarifler