Ana içeriğe atla

YENİ YAYIN

tavuk roti tarifi

Tavuk roti;   Fransızca kökenli bir kelime olan roti, aslında bir pişirme tekniğinin adıdır. Pişirilecek malzemenin (et, tavuk, av etleri hatta balık) şiş veya metal çubuklara geçirildikten sonra açık alanda ve kömür ateşinde sürekli çevrilerek pişirilmesi tekniğidir. Roti pişirmede en önemlisi, pişirme ısısı ve süresidir. Pişirilecek malzemenin cinsine ve büyüklüğüne göre ısı ayarlanır. Ancak bizim mutfağımızda (İthal teknikler ve bilgiler her zaman dejenere olmaya müsait olduğu için.) sadece fırında pişirme tekniği gibi algılanmış. Ben de genel kanıya uyarak tarifi bu şekilde veriyorum. 
Siz benim tarifini verdiğim marinadtan farklı bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Hatta tavuk butlarına sadece tereyağı sürerek de rotileyebilirsiniz.
Ben, tavuk rotiye eşlikçi olarak kuzu kulağı katkılı buğday pilavı yaptım, siz de deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
4-6 adet piliç budu 400 gr taze mantar 8-10 adet arpacık soğan 8 diş sarımsak Marinad için: 3 çorba kaşığı zeytinyağı 3 çorba kaşığı yoğurt suyu 1 tatl…

kuru börülce yemeği

Kuru börülce yemeği tarifi;       

Havaların gitgide soğumasıyla birlikte bütün mutfaklardan bakliyat yemekleri kokuları gelmeye başladı.
Kuru börülce yemeği de sevilen bir bakliyat. Bu bizim evde böyle. Börülcenin her türlüsünü aşırı severiz. Tazesinin salatası (börülce turşusu veya tarator) veya bol mevsim domatesiyle pişmiş zeytinyağlı yemeğinden tutun, tarhana çorbasına eklemekten kuru börülce piyazına kadar. Bunların hiçbirine evdeki hiç kimsenin itirazı olmaz. Bu derece yani….


Karnı kara da denilen kuru börülce bitkisel proteinler ve C vitamini açısından da zenginmiş.
Malzemeler;
2 su bardağı kuru börülce
2 adet kuru soğan (Küçük doğranmış)
1 yemek kaşığı biber salçası
2 adet kurutulmuş süs biberi veya Arnavut biberi
3 kaşık zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
Taze çekilmiş kimyon

Tarifi:

Börülceleri bir gece önceden suda ıslatalım.
Bir tencerede suyu kaynatalım ve akşamdan Islatmış olduğumuz börülceleri süzdükten sonra kaynamakta olan suyun içerisine atalım.
Bazıları haşlama suyunu kullanmayıp süzerek taze su ile pişiriyor ama inanın haşlama suyunu değiştirmeyerek gerçek lezzetini muhafaza etmiş oluyorsunuz. Pişmesine yakın bir tavada zeytinyağında soğanları sarartıyoruz salçayı, tuzu ve kimyonu ekleyerek sosunu hazırlıyoruz.
Hazırladığımız sosu kaynamakta olan börülcenin içerisine atıyoruz. Tuz ve süs biberlerini de ekledikten sonra börülceler yumuşayana kadar pişirmeye devam ediyoruz.
Ilıdıktan  sonra servis yapıyoruz.

Yorumlar

en çok okunan tarifler